Gjermania po heton lidhjen polake me sulmin në Nord Stream

Gjermania po heton lidhjen polake me sulmin në Nord Stream

09:29, 10/06/2023
A+ Aa A-

Hetuesit gjermanë po hetojnë prova që sugjerojnë se një ekip diversantësh përdori Poloninë si bazë për të sulmuar tubacionet Nord Stream në shtator.

Wall Street Journal raporton se hetuesit kanë rindërtuar udhëtimin dy-javor të jahtit të kënaqësisë “Andromeda”, i cili dyshohet se është përfshirë në incident.

Gazeta tha se ata kanë përcaktuar se jahti u devijua nga objektivi i tij dhe lundroi në ujërat polake.

Ai citoi të dhëna nga radio dhe pajisjet e navigimit të anijes, si dhe telefonat satelitorë dhe celularë, llogaritë e Gmail dhe "mostrat e ADN-së të mbetura në bord, të cilat Gjermania është përpjekur t'i krahasojë me të paktën një ushtar ukrainas".

Zyra Federale e Policisë Kriminale të Gjermanisë dhe zyra e Kancelarisë së Kryeministrit të Polonisë nuk iu përgjigjën menjëherë kërkesës për koment.

Kjo vjen pasi Washington Post raportoi në fillim të kësaj jave se inteligjenca amerikane kishte marrë dijeni për një komplot nga Ukraina për të sulmuar tubacionet tre muaj përpara se ato të dëmtoheshin.

Volodymyr Zelenskyy mohon se Kievi ka pasur ndonjë përfshirje në sabotim.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco