Lajmi i fundit

McGonigal shpëton veten dhe ‘gropos’ Edi Ramën/ Publikohet marrëveshja për pranimin e fajit

Njihuni me politikanen suedeze që po lufton në Ukrainë

Njihuni me politikanen suedeze që po lufton në Ukrainë

07:36, 10/06/2023
A+ Aa A-

Është gjithmonë një pyetje: Çfarë e motivon dikë që të heqë dorë nga jeta e tij e rregulluar mirë dhe e sigurtë për të luftuar për një vend tjetër dhe, në rastin më të keq, për të pranuar vdekjen?

Për Caroline Nordengrip (43 vjeç), ishte një takim me ambasadoren e Ukrainës në Suedi, e cila tregoi se çfarë ndodhi dy ditë pas sulmit brutal të Rusisë ndaj Ukrainës.

"Unë pashë veten, pashë takat e mia të larta dhe kostumin tim të zbukuruar dhe pyeta veten se çfarë dreqin jam duke bërë ende këtu," thotë Nordengrip në një intervistë për BILD.

Ajo u prek aq shumë nga raportet e ambasadores, saqë e ndërroi veshjen e saj të biznesit me një kostum kamuflazhi dhe aplikoi për t'u bashkuar me ushtrinë ukrainase.

Image

"Që nga ai moment, unë bëra gjithçka që munda për të ardhur në Ukrainë në mënyrë zyrtare dhe të organizuar dhe për t'u transferuar në një njësi atje."

Caroline Nordengrip ishte një politikane në Suedi. Ajo ishte në komitetin e Departamentit të Mbrojtjes.

“Kam pasur një punë të mirë dhe një jetë të mirë”, thotë ajo gjatë intervistës.

Dhe private?

 “ Po jam e martuar, më pret një burri në shtëpi.”

Si ka reaguar bashkëshorti për projektin tuaj?

“Ai ishte duke punuar jashtë vendit në kohën  kur mora vendimin për të larguar, e dija se ai do të kthehej në shtëpi pas dy ditësh. Doja t'i tregoja të gjitha dhe më pas të largohesha. Por kjo nuk ndodhi sepse mora një telefonatë dhe më thanë se duhej të largohesha shpejt. Kështu që unë telefonova burrin tim dhe i thashë: 'Para se të vini në shtëpi, unë do të largohem. Unë jam duke shkuar në Ukrainë.' Ai vetëm tha: 'Mirë...Jam i habitur që nuk ke shkuar ende'”.

Caroline Nordengrip është trajnuar nga ushtrinë suedeze.

“Kam filluar si vullnetare në Forcat Ajrore që në moshën 15-vjeçare. Pastaj bëra stërvitjen time dhe isha atje me kohë të pjesshme sepse gjithmonë kisha edhe punë të tjera.”

Ajo së pari stërviti ushtarët atje në Ukrainë dhe ka qenë në front për më shumë se dy javë - për herë të parë në jetën e saj.  

“Na u qëlluan, kishim përleshje, por gjithçka është në rregull, nuk u lëndova”.

Kamera e saj e helmetës e regjistroi granatimin dhe më pas e postoi në Instagram. “Fatmirësisht rusët kanë shenjë më keq se nëna ime”, ka shkruar ajo në postimin e saj.

 

 

 

Si ushtare, ajo është e trajnuar dhe e përgatitur për çdo gjë.

Megjithatë, a ka ndonjë gjë nga e cila ajo ka frikë?

Nordengrip merr frymë thellë dhe mendon për një çast:

“Ajo që kam më shumë frikë janë keqkuptimet me ushtarët e tjerë, se nuk kuptoj diçka se nuk e flas ende mirë gjuhën. Kam frikë se nuk mund të kuptoj një urdhër, të them të drejtën. Por unë po e mësoj gjuhën sa më mirë që mundem”.

Burgimi, vdekja apo lëndimet?

Nordengrip: Do të preferoja vdekjen sesa burgimin. Nuk dua të bie në duart e tyre, por sigurisht që mundësia ekziston dhe këtë duhet ta pranoj. Do të ketë gjithmonë momente frike. Nëse nuk do të ishte, diçka nuk do të shkonte në kokën time”.

ImageA ka probleme të veçanta për një grua?

“Në përgjithësi, të jesh grua në ushtri në Ukrainë nuk është absolutisht asnjë problem. Megjithatë, është qesharake: unë stërvis ushtarët, u jap urdhra - por sapo dua të marr diçka të rëndë dhe ta mbaj, ata vijnë dhe ndihmojnë. Ata kujdesen veçanërisht për gratë. Duhet pak kohë para se të të lejohet të bësh gjithçka vetë”, thotë ajo dhe buzëqesh.

Ishte ditëlindja e saj më 31 maj dhe ajo festoi 43-vjetorin.

“Njerëzit këtu bënë gjithçka për të Më bërë të lumtur ditëlindjen time.Kishte një tortë dhe kishte një Barbecue.

Image

A do të fitojë Ukraina?

"Po! Këtë e shoh në qëndrimin e ushtarëve dhe të popullatës, të cilët të gjithë thonë se kjo është e vetmja rrugë. Duhet të fitosh, nuk ka rrugë tjetër”.

Dhe sa kohë do të qëndrojë vetë Nordengrip? Deri ne fund?

“Varet se si do të zhvillohet lufta. Deri ne fund? Epo, nuk mendoj se lufta mund të përfundojë këtë vit, ky është mendimi im personal. Gjithashtu varet shumë nga mbështetja. Kështu që pyetja është e vështirë për t'u përgjigjur.”

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco