Putin pohon se kundërofensiva ukrainase nisi, ndërkohë dronët godasin brenda Rusisë Dritaret e thyera dhe gjurmët e zjarrit shihen pasi një dron ra në një ndërtesë banimi në Voronezh, Rusi, të premten, 9 qershor 2023.

Putin pohon se kundërofensiva ukrainase nisi, ndërkohë dronët godasin brenda Rusisë

22:04, 09/06/2023
A+ Aa A-

Kiev, Ukrainë - Presidenti rus Vladimir Putin pohoi të premten se trupat ukrainase kanë filluar një kundërofensivë të pritur prej kohësh dhe kanë pësuar humbje "të rëndësishme". Komentet e tij erdhën vetëm disa orë pas një vargu sulmesh me dron brenda territorit rus.

Kjo ishte përpjekja më e fundit e Putinit për të formësuar narrativën rrënqethëse të pushtimit që ai e urdhëroi më shumë se 15 muaj më parë, duke u dënuan gjerësisht në shkallë ndërkombëtare dhe duke ringjallur tensionet e stilit të Luftës së Ftohtë.

Konflikti hyri në një fazë të re komplekse këtë javë me shpërthimin e një dige të lumit Dnieper që shkaktoi përmbytje në një pjesë të madhe të frontit në jug të Ukrainës. Dhjetëra mijëra civilë që po përballeshin me mjerimin e bombardimeve pa pushim, u larguan për në territore më të larta në të dy anët e rrugës ujore së fryrë dhe të shtrirë.

Kievi i ka hedhur poshtë zërat për një kundërofensivë, duke arsyetuar se sa më pak të flitet për lëvizjet e tij ushtarake, aq më mirë. Duke folur pasi vizitoi zonat e përmbytjeve të enjten, presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy tha se ishte në kontakt me forcat ukrainase "në të gjitha zonat më të nxehta" dhe vlerësoi se kishin pasur "rezultat", por pa e paspecifikuar, në përpjekjet e tyre.

Putin nga ana e tij tha: “Mund të themi qartë se ofensiva ka filluar, siç tregohet nga përdorimi i rezervave strategjike nga ushtria ukrainase”, u tha Putin gazetarëve në Soçi, ku po takohej me krerët e shteteve të tjera në Bashkimin Ekonomik Euroaziatik. "Por trupat ukrainase nuk i kanë arritur detyrat e tyre të deklaruara në një zonë të vetme luftimi."

Kievi nuk ka specifikuar nëse rezervistët janë mobilizuar në front, por aleatët e tij perëndimorë kanë derdhur armë, sisteme mbrojtëse dhe mjete të tjera ushtarake dhe këshillim në Ukrainë, duke rritur rrezikun për kundërsulmin e pritshëm.

“Ne po shohim se trupat e regjimit ukrainas po pësojnë humbje të konsiderueshme”, tha Putin, pa dhënë detaje. “Dihet që pala sulmuese pëson humbje 3 me 1 – është lloji klasik – por në këtë rast, humbjet e tejkalojnë ndjeshëm atë nivel klasik”.

Të premten, zëvendësministrja e mbrojtjes e Ukrainës, Hanna Maliar tha se Rusia ishte në mbrojtje në provincën juglindore të Zaporizhzhia, megjithëse epiqendra e luftimeve mbeti në lindje, veçanërisht në rajonin e Donetsk. Ajo përshkroi "beteja të rënda" në Lyman, Bakhmut, Avdiivka dhe Marinka.

Valerii Shershen, një zëdhënës i forcave të armatosura të Ukrainës në Zaporizhzhia, i tha Radio Liberty se ata po kërkonin dobësi në mbrojtjen e Rusisë, të cilën Moska po përpiqej ta forconte duke vendosur mina, duke ndërtuar fortifikime dhe duke u rigrupuar.

Më herët, autoritetet rajonale në Rusinë jugperëndimore pranë kufirit ukrainas raportuan stuhinë e fundit të sulmeve me dron. Sulmet kanë ekspozuar dobësitë e sistemeve të mbrojtjes ajrore të Moskës.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco