VIDEO/ E frikshme në Korenë e Jugut, shkallët elektrike ndryshojnë papritur drejtim, dhjetëra të plagosur

VIDEO/ E frikshme në Korenë e Jugut, shkallët elektrike ndryshojnë papritur drejtim, dhjetëra të plagosur

19:41, 08/06/2023
A+ Aa A-

Të paktën 14 persona janë lënduar pasi një shkallë elektrike në ngjitje ndryshoi papritur drejtim duke rrëzuar përtokë dhjetëra njerëz në një stacion metroje në Korenë e Jugut.

Kamerat e sigurisë regjistruan momentet në shkallët e stacionit qendror të Sunae në jug të kryeqytetit Seul dhe janë bërë virale.

Në pamje shihet që shkalla në ngjitje është e mbushur me njerëz kur papritur ndryshon drejtim duke i rrëzuar të gjithë udhëtarët përtokë.

Policia dhe zjarrfikësit thanë për aksidentin e mëngjesit të së martës se tre nga të plagosurit kishin plagë serioze në kurriz e në këmbë, 11 të tjerë trajtuan për plagosje të lehta.

Nuk dihet ende çfarë e shkaktoi keqfunksionimin e shkallëve dhe zyrtarët e zjarrfikësave thonë se janë duke hetuar.

“Unë fillimisht mendova se ishin duke xhiruar një film katastrofash, kur pashë aq shumë njerëz rreth hyrjes së rrethuar”, tha një rezident 68-vjeçar  për rrjetin vendas Korea JoongAng.

Autoritetet koreano jugore po vijojnë hetimet për aksidentin.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco