Rrahu pë vdekje një prositutë, burri del në gjyq pothuajse 50 vite më vonë

Rrahu pë vdekje një prositutë, burri del në gjyq pothuajse 50 vite më vonë

08:28, 07/06/2023
A+ Aa A-

Një pensionist 80-vjeçar ka dalë në gjyq i akuzuar për rrahjen dhe mbytjen e një prostitute për vdekje gati 50 vjet më parë, pas një zbulimit nga ADN-ja.

John Apelgren ishte 31 vjeç kur dyshohet se vrau Eileen Cotter, 22 vjeç, dhe e hodhi trupin e saj në një bllok garazhesh në veri të Londrës në vitin 1974.

Trupi pjesërisht i zhveshur i zonjushës Cotter u gjet me të brendshmet dhe getat e saj të shtrira në këmbë dhe i mungonin çanta, syzet dhe këpucët, tha prokurorja e çështjes Alexandra Healy KC.

Apelgren akuzohet gjithashtu se ka sulmuar në mënyrë të pahijshme një mysafire adoleshente në pritjen e martesës së tij dy vjet para vrasjes së Miss Cotter.

“Rasti i prokurorisë është se arsyeja pse ADN-ja e të pandehurit nuk u gjet nga të brendshmet apo getat e zonjës Cotter është sepse ai ishte personi i fundit që kishte marrëdhënie seksuale me të dhe se më pas e sulmoi dhe e mbyti atë” është shprehur prokurorja e çështjes.

“Pasi e vrau, ai e nxori nga makina e tij. Trupi i saj u zbulua në pozicionin kur ra, pa këpucë dhe me getat dhe të brendshmet ende rreth këmbës së djathtë.

“Eileen Cotter nuk kishte ADN-në e të pandehurit në të brendshmet dhe getat e saj, sepse ajo nuk i tërhoqi kurrë pasi ai kishte bërë seks me të. Ajo ishte e vdekur.' 

Një ekzaminim pas vdekjes zbuloi se Miss Cotter vdiq nga mbytja manuale dhe ajo ishte goditur në fytyrë duke shkaktuar një sy të zi dhe mavijosje.

Vrasja e saj mbeti e pazbardhur për dekada, por çështja u rihap pasi u testuan përparimet në testimin e ADN-së dhe mostrat e marra nga trupi në vitin 1974, iu tha gjykatës.

Pas ndeshjes së ADN-së në vitin 2019, Apelgren u intervistua nga policia dhe mohoi të njihte viktimën ose se ai kishte paguar për seks.

I pandehuri u ul në bankën e të akuzuarve me aparat dëgjimi dhe me flokët e tij të gjata të errëta të varura në shpatulla.

 

Gjyqi Old Bailey përpara znj. Justice May vazhdon.

ImageJohn Apelgren ishte 31 vjeç kur dyshohet se vrau Eileen Cotter (në foto), 22 vjeç,

 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco