Zelenskyy: Shpërthimi i digës nuk do të ndalojë planet ushtarake

Zelenskyy: Shpërthimi i digës nuk do të ndalojë planet ushtarake

08:11, 07/06/2023
A+ Aa A-

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy e ka quajtur shembjen e digës Kakhovka në jug të Ukrainës një akt të "shkatërrimit masiv të mjedisit" dhe tha se sulmi në një infrastrukturë të tillë kritike nuk do të ndryshonte planet e Ukrainës për të rimarrë territorin nga forcat pushtuese ruse.

Duke e përshkruar shpërthimin që shkatërroi digën si një akt të qëllimshëm dhe kaotik nga Rusia, Zelenskyy tha të martën se diga u hodh në erë në një përpjekje për të "përdorur përmbytjen si armë" për të penguar forcat ukrainase.

Në fjalimin e tij të natës drejtuar kombit, Zelenskyy tha se Moska ishte dorëhequr për humbjen e kontrollit të Krimesë së aneksuar nga Rusia dhe, për rrjedhojë, kishte shkatërruar furnizimin me ujë të rajonit.

“Fakti që Rusia shkatërroi qëllimisht rezervuarin e Kakhovkës, i cili është jashtëzakonisht i rëndësishëm, veçanërisht për furnizimin me ujë të Krimesë, tregon se pushtuesit rusë tashmë e kanë kuptuar se ata do të duhet të ikin edhe nga Krimea,” tha ai.

"Ne ende do të çlirojmë të gjithë tokën tonë," tha Zelenskyy, duke shtuar se shpërbërja e digës nuk do të shmangte një humbje ruse, por do të shtonte kostot e dëmshpërblimit të pasluftës që Moska do t'i duhet t'i paguajë Ukrainës një ditë.

Kremlini fajësoi Ukrainën për shembjen e digës të martën, duke thënë se Kievi e kishte shkatërruar vendin për të shkëputur vëmendjen nga nisja e lëkundur e kundërofensivës së tij që Moska tashmë e kishte zbutur.

Ministri rus i Mbrojtjes Sergei Shoigu tha se forcat e tij kishin penguar tre ditët e para të kundërofensive të Ukrainës në betejat që kishin lënë mijëra ushtarë ukrainas të vdekur ose të plagosur. Vendimi për të shkatërruar digën ishte për të ngadalësuar forcat sulmuese ruse, tha ai. As Moska dhe Kievi nuk dhanë prova për pretendimet e tyre në lidhje me shkatërrimin e digës.

Shembja e digës paraqet një fatkeqësi të re humanitare në qendër të një zone lufte dhe ndërsa Ukraina përgatitet për kundërsulmin e saj të shumëpritur.

"Pasojat e rënda dhe me ndikim të gjerë"

Charles Stratford i Al Jazeera, duke raportuar nga rezervuari i digës në rajonin Zaporizhia të Ukrainës, tha se para shkatërrimit të saj, diga kishte siguruar energji elektrike dhe ujë të pijshëm për qindra mijëra njerëz në Ukrainë.

“Banorët vendas me të cilët kemi folur këtu thonë … se niveli i ujit sot ka rënë diku nga një metër deri në dy metra, dhe ne presim që në orët dhe ditët në vijim niveli të vazhdojë të bjerë dhe mbi këtë bazë, mundet vetëm imagjinoni llojin e efektit shkatërrues që ka në zonat e prekura në jug të digës, "tha Stratford.

 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco