Banditët vrasin 30 persona në gjashtë fshatra në veri të Nigerisë

Banditët vrasin 30 persona në gjashtë fshatra në veri të Nigerisë

08:19, 06/06/2023
A+ Aa A-

Burra të armatosur vranë 30 persona në bastisjet e fundjavës në gjashtë fshatra në veri të Nigerisë, një rajon i goditur rregullisht nga dhuna kriminale dhe përleshjet mes komuniteteve, ka thënë policia lokale.

Sulmuesit me motoçikleta “vranë tetë persona në Raka, shtatë në Bilingawa, gjashtë në Jaba, katër në Dabagi, tre në Raka Dutse dhe dy në fshatrat Tsalewa”, tha Ahmad Rufai, zëdhënësi i policisë së Sokotos në një deklaratë.

Megjithatë, banorët nga fshatrat e prekura thanë se 36 njerëz u vranë në sulmet, të cilat ata thanë se ishin hakmarrje për refuzimin e tyre për të paguar paratë për banditët.

 “Ata (banditët) u tërbuan nga refuzimi ynë për të negociuar me ta dhe për t’u paguar paratë e mbrojtjes siç kanë bërë fshatrat e tjerë. Kjo ishte arsyeja pse ata sulmuan fshatrat tona,” tha Musa, një fermer.

Kasimu Musa, një banor i Raka Dutse, tha se komunitetet “varrosën 36 persona dje të cilët u vranë nga banditët”.

Mansur Abdullahi nga fshati i afërt Gandaba dha të njëjtën taksë.

Banditët që terrorizojnë rrethin nisin sulme nga strehët e tyre në pyjet e afërta Tsauna dhe Kuyan Bana të cilat shtrihen në Nigerin fqinj, tha Abdullahi.

“Qeveritë e Nigerisë dhe Nigerit duhet të punojnë së bashku për të luftuar këta banditë që kanë krijuar streha në dy pyjet”, tha Abdullahi.

Dhuna komunitare është vetëm një sfidë sigurie me të cilën përballet presidenti i betuar së fundmi, Bola Tinubu, i cili fitoi votën presidenciale të shkurtit, e dëmtuar nga akuzat e opozitës për manipulim votash.

Zona ka disa vite që është shkatërruar nga konflikti vdekjeprurës midis barinjve dhe fermerëve për kullotjen dhe të drejtat e ujit.

Konflikti është shndërruar në një kriminalitet më të gjerë me bandat e të ashtuquajturve bandit, të përbërë kryesisht nga barinjtë, që kryejnë bastisje vdekjeprurëse në fshatra për të vjedhur bagëti, për të rrëmbyer për shpërblim dhe për të djegur shtëpitë pasi i plaçkitën.

Kohët e fundit ka pasur një rritje të vrasjeve mes banditëve dhe grupeve vigjilente të vendosura nga komunitetet lokale, duke i shtyrë autoritetet shtetërore të përpiqen për negociatat e paqes.

Autoritetet dhe analistët e sigurisë kanë shprehur shqetësimin për aleancat midis të ashtuquajturve banditë, të cilët janë të motivuar nga përfitimet financiare, dhe xhihadistëve që kryejnë një kryengritje 14-vjeçare në verilindje.

Gjatë fushatës presidenciale, Tinubu premtoi se do të “përshpejtonte reformat e nisura” nën ish-presidentin Muhammadu Buhari “në ndërtimin e një sërë forcash të armatosura më të fuqishme dhe të ringjallura”.

Ai tha se do të “rekrutojë, trajnojë dhe pajisë më mirë personelin shtesë ushtarak, policor, paraushtarak dhe të inteligjencës”.

Dhuna është rritur në Nigeri pas një qetësie të shkurtër gjatë zgjedhjeve në fillim të vitit.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco