Lajmi i fundit

VIDEO/ Atentati ndaj Trump, dëshmitari: E njoftova policinë për qitësin, por çuditërisht askush nuk veproi

Agjenti i FBI që spiunoi për Rusinë u gjet i vdekur në burg

Agjenti i FBI që spiunoi për Rusinë u gjet i vdekur në burg

07:33, 06/06/2023
A+ Aa A-

Një agjent i FBI-së, i njohur si një nga spiunët më të dëmshëm në historinë e SHBA-së, është gjetur i vdekur në burg.

Robert Hanssen u zbulua në një strukturë të sigurisë maksimale në Firence, Kolorado, të hënën në mëngjes.

Hanssen, 79 vjeç, mori më shumë se 1.4 milion dollarë në para, diamante dhe para të paguara në llogaritë ruse.

Treqind agjentë punuan në rastin e tij.

Ai u dënua në vitin 2002 me burgim të përjetshëm për spiunazh.

Hanssen jetonte në një shtëpi modeste me katër dhoma gjumi në periferi të Virxhinias me gruan dhe gjashtë fëmijët e tij përpara arrestimit.

Për shkak të rolit të tij kundërzbulues, ai kishte akses në informacione të klasifikuara dhe në vitin 1985 filloi aktivitetin e tij kriminal, duke dërguar materiale në Rusi dhe ish-Bashkimin Sovjetik.

Hanssen, i cili u bë oficer i FBI-së më 12 janar 1976, përdori pseudonimin "Ramon Garcia" kur korrespondonte me mbajtësit e tij.

Sipas faqes së internetit të FBI-së, ai "kompromentoi burime të shumta njerëzore, teknika kundërzbulimi, hetime, dhjetëra dokumente të klasifikuara të qeverisë amerikane dhe operacione teknike me rëndësi dhe vlerë të jashtëzakonshme".

Ndërsa kishte disa dyshime rreth aktiviteteve të tij të pazakonta herë pas here, ai nuk u kap me vite.

Pasi spiuni Aldrich Hazen Ames u arrestua nga FBI në 1994, byroja kuptoi se informacioni i klasifikuar ende po dilte, gjë që nxiti hetimin ndaj Hanssen.

Ai do të dilte në pension, kështu që FBI veproi shpejt në një përpjekje për ta kapur.

Për ta joshur atë përsëri në selinë e FBI-së për monitorim më të afërt, atij iu dha një detyrë e rreme.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco