Parakalimi i karnavaleve shënon fundin e Festivalit të Trëndafilit në Bullgari

Parakalimi i karnavaleve shënon fundin e Festivalit të Trëndafilit në Bullgari

16:03, 04/06/2023
A+ Aa A-

Mijëra bullgarë u bashkuan me një parakalim në rrugën kryesore të Kazanlak të dielën, ditën e fundit të Festivalit të 120-të të Trëndafilit të qytetit. Kortezhi u drejtua nga Mbretëresha e Trëndafilave të këtij viti, Kristina Popova dhe nënkampionetet Nona Angelova dhe Debora Markova.

Shkollat lokale, kopshtet e fëmijëve, ekipet sportive, ansamblet nga Çitalishta (qendrat e komunitetit) dhe grupet e vizitave nga Bullgaria dhe jashtë vendit mbushën rrugën për një orë. Një nga pikat kryesore të edicionit të sivjetmë të karnavalit më të madh të rrugëve në Bullgari, ishin kostumet tradicionale të vendeve ku Kazanlak ka qytete të dyfishta. Kostumet janë punuar nga dy çitalishta në Kazanlak dhe në fshatin Koprinka me idenë e kryetares së qytetit, Galina Stoyanova.

Duke iu drejtuar të pranishmëve në karnaval, presidenti Rumen Radev tha se rrëfimi i Bullgarisë do të ishte i paplotë pa trëndafilin naftëmbajtës. Ai ishte një mysafir zyrtar.

Të ftuarit zyrtarë ishin gjithashtu ambasadorë, delegacione nga qytetet binjake të Kazanlakit, deputetë, përfaqësues të pushtetit qendror dhe lokal, drejtorë të institucioneve kulturore, figura publike dhe drejtori i përgjithshëm i BTA, Kiril Valçev.

Po ashtu, në këtë festival ishin të pranishëm edhe pjesëmarrësit në takimin e 18-të Botëror të Mediave Bullgare, organizuar nga BTA në Kazanlak.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco