Vrau pronarin, amerikani rrëfen krimin pas 15 vitesh: Jam lodhur duke gënjyer

Vrau pronarin, amerikani rrëfen krimin pas 15 vitesh: Jam lodhur duke gënjyer

16:02, 04/06/2023
A+ Aa A-

Një burrë ka rrëfyer vrasjen e pronarit të tij 15 vjet më parë, pasi thirri policinë dhe u tregoi oficerëve se ku e varrosi trupin.

Tony Peralta, 37 vjeç, kishte thirrur policinë nga një pikë karburanti në Roswell, New Mexico, më 1 maj dhe u tha dispeçerëve se kishte vrarë ish-pronarin e tij, 69-vjeçarin William Blodgett në dhjetor 2008.

Pamjet e kamerave të vendosura në uniformat e policisë kanë kapur momentin kur Peralta vazhdimisht falënderon oficerët për arrestimin e tij dhe rrëfimin e krimit.

Dy oficerët i afrohen Peraltës i cili u thotë se është ‘lodhur duke e mbuluar’ dhe se është ‘lodhur duke jetuar me gënjeshtrën e tij’.

Peralta gjithashtu vendos duart pas shpine për t’u lidhur me pranga dhe falënderon oficerët që erdhën për ta marrë.

I ulur për intervistim në komisariatin e policisë pasi u vu në pranga, ai u thotë detektivëve: “E pranoj, burrë. Unë rrëfej. Nuk dua ta jetoj më jetën pa u rrëfyer”.

“Isha shumë keq nën ndikimin e drogës. Dhe e vrava se nuk më jepte para dhe e varrosa në shtëpinë e tij”, dëgjohet duke thënë Peralta.

Pasi çoi policinë në shtëpinë ku tha se vrau Blodgett, Peralta u tregon atyre se ku mund ta gjejnë trupin e tij.

Hetuesit thanë se morën një urdhër kontrolli dhe gjetën një çizme, kocka dhe proteza pasi hoqën dërrasat e dyshemesë me kompensatë, nga një dhomë e veçuar në anën e shtëpisë.

Protezat u krahasuan me të dhënat dentare të Blodgett – të marra në fillim të vitit 2009 pasi ai u raportua i zhdukur – dhe kjo çoi në një identifikim pozitiv.

Peralta i përlotur i tha policisë se nuk e dinte pse kishte vrarë Blodgett. Në një moment, videoja e policisë e tregon atë duke ulur kokën në një tavolinë gjatë një interviste dhe duke qarë.

Peralta, 37 vjeç, u akuzua të martën e kaluar me akuzën e vrasjes së shkallës së parë, por nuk mori pjesë në seancë.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco