FOTO/ Ndizet qendra e Beogradit nga dritat e celularëve në protestën e Serbisë kundër dhunës

FOTO/ Ndizet qendra e Beogradit nga dritat e celularëve në protestën e Serbisë kundër dhunës

22:10, 03/06/2023
A+ Aa A-

Qendra e Beogradit, nga sheshi Slavija deri në Terazije, sonte është ndriçuar me bateritë e celularëve të pjesëmarrësve të protestës "Serbia kundër dhunës", të cilët vazhdojnë të kalojnë në kolonë të vazhdueshme pranë Presidencës së Serbisë, njofton agjenci Beta.

Për rreth një orë pa ndërprerje, të mbledhurit në protestën para presidencës kanë brohoritur me fishkëllima “Dorëheqje, dorëheqje” dhe “Vuçiç ik”, ndërsa njerëzit kanë vazhduar të mbërrijnë në kolonë nga drejtimi i Sllavijës.

Parku mes Presidencës dhe Pallatit të Vjetër është i ndriçuar me celularë dhe shumë prej pjesëmarrësve në protestë kanë veshur, përveç pankartës “Serbia kundër dhunës”, bluza dhe mesazhe me kërkesa proteste.

Në mesin e të tubuarve në protestën e pestë me radhë ishin edhe një numër i madh prindërish me fëmijë të vegjël si dhe nxënës të cilët me pankartat “Serbia kundër dhunës” ishin më të zhurmshmit me bilbila para Presidencës së Serbisë.

“Studentët nuk do të heshtin” thoshte një nga pankartat e vendosura krahas pankartës së madhe “E vërteta, Liria, Drejtësia”.

Pjesëmarrësit e protestës kundër dhunës nisën të ecin drejt godinës së Presidencës

Një numër i madh pjesëmarrësish në tubimin “Serbia kundër dhunës” kanë nisur sonte rreth orës 19:20  një ecje nga ndërtesa e Kuvendit Kombëtar, e cila duhet të përfundojë me vendosjen simbolike të një “unaze” rreth ndërtesës së Presidencës. , ku kërkesat dhe mesazhet e tyre do t'ia lënë presidentit serb Aleksandër Vuçiç.

Pjesëmarrësit e protestës ecën nga Shtëpia e Kuvendit Kombëtar, bulevardi Kralja Aleksandra, rruga Beogradska, përmes sheshit Slavija deri në rrugën Kralja Milana dhe Parkun Pionirski, ku do të rrethojnë presidencën.

Tubimi i pestë "Serbia kundër dhunës" filloi me transmetimin e kompozimit "Emocionet", shkruar nga 13-vjeçari Andrija Çikiç, një nga dhjetë fëmijët e vrarë në shkollën fillore "Vladislav Ribnikar", dhe më pas të mbledhurit mbajtën heshtje ndërsa mikrofonat iu dhanë të afërmëve të viktimave të vrasjeve masive në Beograd dhe rrethinat e Mlladenovcit.

Në tubim folën më pas aktorë, gazetarë, prezantues dhe personazhe të tjerë publikë, të cilët apeluan që qytetarët që të mos heqin dorë nga kërkesat e tyre lidhur me uljen e dhunës në media dhe në  hapësirën publike, largimin e anëtarëve të Këshillit të Medias, të Ministrit të Punëve të Brendshme dhe Drejtorit të Agjencive të Sigurisë dhe Informacionit./ar.sh/SYRI.NET

Lexo edhe: Protesta më e madhe në Serbi kundër qeverisë, fluturojnë balonat me thirrjen 'Vuçiç, largohu!'

Dhjetëra mijëra serbë ngrihen në këmbë: Vuçiç ik!

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco