Protesta më e madhe në Serbi kundër qeverisë, fluturojnë balonat me thirrjen 'Vuçiç, largohu!'

Protesta më e madhe në Serbi kundër qeverisë, fluturojnë balonat me thirrjen 'Vuçiç, largohu!'

21:44, 03/06/2023
A+ Aa A-

Balona me një foto të Presidentit serb Aleksandër Vuçiç që lexon: 'Vuçiç largohu!' fluturoi gjatë një proteste kundër dhunës në Beograd të shtunën, më 3 qershor 2023. Pati raportime për mbështetës ultra-nacionalistë që sulmonin një gazetar të huaj me shkop, disa prej tyre kishin bluza me mbishkrimin rus Z, një simbol i agresionit rus kundër Ukrainës.

AP njoftoi se dhjetëra mijëra njerëz u mblodhën në kryeqytetin e Serbisë të shtunën për të pestën herë në një muaj, pas dy të shtënave masive që tronditën kombin, edhe pse presidenti populist i vendit hodhi poshtë çdo përgjegjësi për krizën dhe injoroi Kërkesat e protestuesve për të hequr dorë.

Turma, duke brohoritur parulla kundër presidentit Aleksandër Vuçiç, marshoi nëpër kryeqytetin, Beograd, për t'u mbledhur para selisë së tij në qendër të qytetit. Ata lëshuan një tullumbace të madhe me mbishkrimin "Vuçiç largohu".

Studentët e universitetit e udhëhoqën marshimin, duke mbajtur një pankartë ku shkruhej "Serbia kundër dhunës!"

Protestuesit e opozitës kanë kërkuar dorëheqjen e zyrtarëve të lartë të qeverisë dhe heqjen e licencave të transmetimit për rrjetet televizive të cilat, thonë ata, promovojnë dhunën dhe lavdërojnë figurat e krimit.

Protesta e së shtunës, që ka të ngjarë të jetë më e madhja deri tani, ishte disi ndryshe nga ato të mëparshme. Gazetarët e pavarur që mbulonin marshimin panë grupe të krahut të djathtë të infiltruar në marshim për të promovuar axhendën e tyre nacionaliste.

Analistët thonë se disa nga këto grupe kanë lidhje të ngushta me shërbimin e sigurisë së Serbisë.

Pati raportime për mbështetës ultranacionalistë që sulmonin një gazetar të huaj me shkop. Disa nga sulmuesit kishin bluza me mbishkrimin rus Z, një simbol i agresionit rus kundër Ukrainës.

Ndërsa errësira po binte, pjesëmarrësit ndezën telefonat e tyre celularë, duke i mbajtur lart teksa marshonin nëpër një rrugë qendrore të Beogradit dhe kalonin ndërtesën e presidencës, shumë duke rënë bilbilave dhe kërkuan dorëheqjen e Vuçiqit.

Protestuesit lanë qindra mesazhe për Vuçiqin të shkruara në copa letre nga presidenca, shumë prej tyre duke i bërë thirrje atij të jepte dorëheqjen./ar/sh/SYRI.NET

Lexo edhe: Dhjetëra mijëra serbë ngrihen në këmbë: Vuçiç ik!

Image

Image

Image

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco