Mister në Meksikë, gjenden 45 qese me eshtra njerëzore në një luginë

Mister në Meksikë, gjenden 45 qese me eshtra njerëzore në një luginë

07:39, 02/06/2023
A+ Aa A-

Autoritetet meksikane kanë gjetur 45 çanta me mbetje njerëzore në një luginë jashtë qytetit perëndimor të Guadalajara.

Zyrtarët po kërkonin për shtatë punonjës të rinj të qendrës së thirrjeve, të cilët ishin raportuar të zhdukur javën e kaluar, kur gjetën trupat.

Eshtrat përfshijnë burra dhe gra, dhe numri i trupave nuk dihet ende.

Kërkimet pritet të vazhdojnë për disa ditë për shkak të terrenit të vështirë dhe ndriçimit të dobët.

Zyra e prokurorit të shtetit për shtetin perëndimor të Jalisco tha në një deklaratë se, pas një informacioni në kërkimin e shtatë personave, ata kishin filluar të kontrollonin në luginën Mirador del Bosque ku gjetën çantat që përfshinin pjesë të trupit.

Zjarrfikësit dhe mbrojtja civile po punonin me policinë dhe një ekuipazh helikopteri për të gjetur mbetjet.

Çanta e parë u gjet të martën, por për shkak të terrenit të vështirë dhe mungesës së dritës së diellit, hetimet rifilluan të mërkurën dhe do të vazhdojnë deri në gjetjen e të gjitha mbetjeve, tha prokuroria.

Zyrtarët thanë se do të vazhdojnë të punojnë për të përcaktuar numrin e trupave të vdekur, kush ishin ata dhe shkaqet e vdekjes së tyre.

Ai shtoi se do të vazhdojë përpjekjet për të përcaktuar vendndodhjen e shtatë personave të raportuar si të zhdukur.

Qyteti meksikan ku 'mund të ndjesh frikën'

Edhe pse ende nuk është vërtetuar se si përfunduan trupat në luginë, krimet e zhdukjes janë relativisht të zakonshme në Meksikë.

Më shumë se 100,000 njerëz janë të zhdukur , sugjerojnë shifrat e qeverisë, ku shumë prej tyre janë viktima të krimit të organizuar. Autorët rrallë dënohen.

Të dhënat e qeverisë tregojnë se shumë zhdukje kanë ndodhur që nga viti 2007, kur presidenti i atëhershëm Felipe Calderón nisi "luftën e tij kundër drogës".

Tre të katërtat e të zhdukurve të raportuar ishin meshkuj dhe një e pesta ishin nën moshën 18-vjeçare në kohën e zhdukjes së tyre.

Familjarët e të zhdukurve thonë se qeveria nuk po bën sa duhet për t'i gjetur ata dhe se zyrtarët janë indiferentë kur raportojnë të dashurit e tyre si të zhdukur.

Kombet e Bashkuara e kanë quajtur atë "një tragjedi njerëzore me përmasa të mëdha".

Jalisco është zemra e një lufte të dhunshme droge dhe disa nga grupet më të fuqishme që veprojnë atje përfshijnë kartelin Jalisco New Generation (CJNG) dhe rivalin e tyre, Nueva Plaza, i cili u nda nga CJNG në 2017, duke shkaktuar dhunë në të gjithë Guadalajara, kryeqyteti i shtetit Jalisco.

 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco