Kongresi amerikan miraton marrëveshjen e borxhit, shmang falimentimin e SHBA-së

Kongresi amerikan miraton marrëveshjen e borxhit, shmang falimentimin e SHBA-së

06:58, 02/06/2023
A+ Aa A-

Kongresi amerikan ka miratuar  marrëveshjen për heqjen e kufirit të huamarrjes së vendit, disa ditë përpara se ekonomia më e madhe në botë të mund të mos paguajë borxhin e saj.

Masa dypartiake u përshpejtua në Senat me një votim 63-36, një ditë pasi liroi Dhomën e Përfaqësuesve të SHBA.

Presidenti Joe Biden ka thënë se do ta miratojë masën në ligj.

Nënshkrimi i tij në faturë do të kursejë SHBA-në nga një dështim katastrofik në borxhin e saj prej 31.4 trilion dollarësh (25 trilionë paund).

Vendi parashikohet të kapërcejë tavanin aktual të borxhit të hënën më 5 qershor.

Një mospagim do të kufizonte aftësinë e qeverisë për të marrë hua më shumë para ose për të paguar të gjitha faturat e saj. 

Ai gjithashtu do të kërcënonte të bënte kërdi jashtë shtetit, duke ndikuar në çmimet dhe normat e hipotekave në vende të tjera.

Në seancën e së enjtes mbrëma, projektligji kaloi me mbështetjen e 44 demokratëve dhe 17 republikanëve, plus dy të pavarur.

Gjashtëdhjetë vota u kërkuan për të miratuar masën në një dhomë me 100 vende që demokratët e kontrollojnë ngushtë.

Tridhjetë e një republikanë ishin kundër, duke përfshirë një anëtar të udhëheqjes së partisë në dhomë, John Barrasso.

Midis katër demokratëve që votuan kundër ishin senatorët e krahut të majtë Bernie Sanders, John Fetterman dhe Elizabeth Warren.

Senatorët fillimisht propozuan 11 amendamente për projektligjin e tavanit të borxhit, por ato u refuzuan të gjitha me një rend të shpejtë, duke hapur rrugën për një votim përfundimtar.

Nëse një prej amendamenteve do të kishte kaluar, i gjithë projektligji do të duhej të kthehej përsëri në Dhomën e Përfaqësuesve, duke lënë pak kohë për të siguruar kalimin përfundimtar të masës përpara se SHBA të binte nga një shkëmb fiskal.

"Amerika mund të marrë një psherëtimë lehtësimi, një psherëtimë lehtësimi sepse në këtë proces ne po shmangim falimentimin," i tha Senatit udhëheqësi i shumicës demokratike, Chuck Schumer.

Në një shfaqje të rrallë dypartiake, udhëheqësi republikan i Senatit Mitch McConnell u tha gazetarëve se do të ishte "krenar ta mbështeste atë pa vonesë".

Marrëveshja u pastrua lehtësisht nga Dhoma e Përfaqësuesve të mërkurën në mbrëmje me një votim 314-117. Rreth 165 demokratë iu bashkuan 149 republikanëve në miratimin e tij me shumicën e thjeshtë të kërkuar.

Me republikanët në kontroll të dhomës së ulët të Kongresit dhe demokratët që zotëronin pushtetin në Senat dhe Shtëpinë e Bardhë, një marrëveshje rezultoi e pakapshme për javë të tëra derisa Biden dhe kryetari i Dhomës së Përfaqësuesve Kevin McCarthy nënshkruan një kompromis fundjavën e kaluar.

Marrëveshja pezullon tavanin e borxhit, kufirin e shpenzimeve të vendosur nga Kongresi që përcakton se sa para mund të marrë hua qeveria, deri më 1 janar 2025.

Legjislacioni do të rezultojë në 1.5 trilion dollarë kursime gjatë një dekade, tha të martën Zyra e pavarur e Buxhetit të Kongresit .

Përmbajtja e projekt-ligjit tërhoqi kundërshtime si nga republikanët e krahut të djathtë ashtu edhe nga demokratët e majtë, por kishte më shumë se mjaft centristë politikë në të dyja partitë për ta kaluar atë.

Herën e fundit që SHBA iu afrua kaq shumë tejkalimit të tavanit të borxhit, në vitin 2011, agjencia e kreditit Standard & Poor's uli vlerësimin e vendit, një lëvizje që ende nuk është ndryshuar.

Përpara votimit të Senatit, tregjet e aksioneve amerikane shënuan fitime, me Dow që u mbyll 0.5% më lart. Indeksi më i gjerë S&P 500 u rrit me 1% dhe Nasdaq i fuqishëm për teknologjinë e mbylli ditën 1.3% më lart.

 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco