OKB: Krimi i organizuar ndryshon rrugët e drogës në Azinë Juglindore

OKB: Krimi i organizuar ndryshon rrugët e drogës në Azinë Juglindore

06:53, 02/06/2023
A+ Aa A-

Tregu i drogave sintetike në Azinë Juglindore dhe Lindore po bëhet më i larmishëm, kanë paralajmëruar Kombet e Bashkuara dhe sindikatat e trafikut të drogës po përdorin rrugë të reja kontrabande për të transportuar sasi të mëdha metamfetamine dhe droga të tjera në të gjithë rajonin.

Rreth 151 ton metamfetaminë u kapën në Azinë Juglindore dhe Lindore vitin e kaluar, si dhe një rekord 27.4 ton ketaminë, duke shënuar një rritje prej 167 për qind në konfiskimin e qetësuesit të fuqishëm krahasuar me vitin 2021, tha Zyra e OKB-së për Drogën dhe Krimin ( UNODC) tha të premten.

Duke nisur raportin e saj të fundit mbi situatën e drogave sintetike në të dy rajonet, UNODC vuri në dukje se konfiskimet rekord të metamfetaminës janë regjistruar pothuajse çdo vit në Azinë Juglindore dhe Lindore gjatë dekadës së fundit, megjithëse viti 2022 tregoi një nivelim të drogave të sekuestruara në periudhën para-COVID -19 sasi. 

Por kjo mund të ketë më pak të bëjë me uljen e prodhimit dhe ofertës sesa trafikantët që kthehen në rrugë të reja kontrabande për të shmangur përgjimin.

Në një përpjekje për të anashkaluar zbulimin, grupet e krimit të organizuar në Trekëndëshin e Artë - rajoni kryesisht i paligjshëm ku takohen kufijtë e Tajlandës veriore, Mianmarit dhe Laosit - kanë zhvendosur sasi të konsiderueshme të metamfetaminës kristalore përmes rajonit qendror të Mianmarit të kontrolluar nga ushtria në Andaman. Deti, tha UNODC. Kjo ishte përveç ngarkesave që vazhdojnë të kontrabandohen përmes Tajlandës veriore dhe Laosit.

"Grupet ndërkombëtare të krimit të organizuar parashikojnë, përshtaten dhe përpiqen të anashkalojnë atë që bëjnë qeveritë, dhe në vitin 2022, ne i pamë ata të punojnë rreth kufijve tajlandez në Trekëndëshin e Artë më shumë se në të kaluarën," Jeremy Douglas, përfaqësues rajonal i UNODC për Azinë Juglindore dhe Paqësorin . , thuhet në një deklaratë.

Duke komentuar rrugët e reja përmes Mianmarit qendror, ku ushtria është e angazhuar në një fushatë ushtarake në rritje kundër forcave pro-demokratike, Douglas tha: "Duket se pakkush po kërkonte" në atë drejtim të veçantë.

"Furnizimi brenda vetë Mianmarit qendror u zgjerua ndjeshëm dhe trafikantët filluan të lëviznin produktin në heshtje në vijat bregdetare - furnizimi lundronte fjalë për fjalë në detin Andaman," vëren Douglas në raport.

Kontrolli i territorit dhe liria për të prodhuar dhe shpërndarë nga lokacionet e dominuara nga grupet e krimit të organizuar dhe partnerët në grupet e armatosura që përhapen në rajonin e Trekëndëshit të Artë i ka lejuar prodhuesit e drogës të "rrisin dhe të diversifikojnë masivisht furnizimin për qëllime të zgjerimit dhe dominimit të tregut". , tha Douglas.

“Me fjalë të tjera, rrjetet më të fuqishme rajonale të trafikimit janë në gjendje të operojnë me një shkallë të lartë sigurie se mund dhe nuk do të ndalen, dhe janë në gjendje të diktojnë termat dhe kushtet e tregut si rezultat,” tha ai.

Ndërsa Trekëndëshi i Artë dhe shteti Shan i Mianmarit vazhdojnë të jenë një qendër e prodhimit të drogës sintetike dhe kultivimit të opiumit në rajon, bandat e krimit të organizuar po mbrojnë veten kundër rrezikut duke ngritur qendra të reja prodhimi diku tjetër, duke qenë Kamboxhia një shembull, sipas UNODC. .

"Kamboxhia është shfaqur si një pikë kyçe tranziti dhe, deri diku, prodhimi për tregtinë rajonale të drogës," tha Douglas.

"Zbulimi i një sërë laboratorësh klandestine të ketaminës në shkallë industriale, magazina të përpunimit dhe objekte magazinimi në të gjithë vendin ka ndezur këmbanat e alarmit në rajon dhe me partnerët ndërkombëtarë," tha ai.

Azia Jugore është integruar gjithashtu më ngushtë në tregun e furnizimit me drogë të Azisë Juglindore me "metamfetaminën e trafikuar në vëllime të larta nga Mianmari në Bangladesh dhe, [me] frekuencë në rritje, në Indinë verilindore", tha UNODC.

“Çmimet me shumicë dhe në rrugë të metamfetaminës mbetën ose ranë në nivele rekord në vitin 2022 në të gjithë rajonin, duke treguar që furnizimi ishte i pandërprerë,” shtoi UNODC.

Autoritetet rajonale zbuluan gjithashtu ngarkesa të mëdha të ngarkesave të përziera me metamfetaminë dhe ketaminë, të cilat treguan se grupet e krimit po i shtyjnë "të dy barnat si një paketë për të rritur kërkesën për ketaminë" në tregje të reja, tha agjencia e OKB-së.

"Situata e ketaminës në rajon në shumë mënyra pasqyron qasjen e drejtuar nga oferta e përdorur për të zgjeruar tregun e metamfetaminës në mesin e viteve 2010," tha në një deklaratë Inshik Sim, koordinatori rajonal i UNODC për drogat sintetike.

 

 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco