Nju Jork/ Arrestohen 3 adoleshentë, vodhën dhe hëngrën një mjellmë

Nju Jork/ Arrestohen 3 adoleshentë, vodhën dhe hëngrën një mjellmë

18:03, 01/06/2023
A+ Aa A-

 

Tre adoleshentë u arrestuan në shtetin amerikan të Nju Jorkut për vjedhjen dhe ngrënjen e mjellmës popullore Fay nga një pellg fshati, ndërsa katër zogjtë e saj janë gjetur dhe do të kthehen, thanë zyrtarët.

Për më shumë se dhjetë vjet, mjellma Fay dhe mjellma Manny, të cilët iu dhanë fshatit Manlius nga biologIAMile Bean, shijuan pellgun e fshatit dhe rritën një pjellë të re çdo pranverë.

Kryetari i komunitetit lokal të Manlius, i cili kamjellmat, Paul Worrall, tha se mjellma ishte ngrënë pasi adoleshentët e akuzuar e çuan te halla e tyre për ta përgatitur.

"Është e trishtueshme që duhet ta them këtë, por ata e bënë atë." Mjellmat janë pjesë e këtij fshati për mbi 100 vjet. "Ne jemi të njohur për mjellmat tona" tha Worrall.

Mjellmat si Faye dhe partneri i saj Manny nuk janë vendas në Amerikën e Veriut.

Gjuetia e mjellmave është e ligjshme në disa shtete amerikane, por jo në Nju Jork. Foshnjat e mjellmave do të kthehen në pellg pas disa javësh kur të jenë mjaftueshëm të forta për të mbijetuar vetë.

Dy të dyshuarit e moshës 16 dhe 17 vjeçare u janë dorëzuar prindërve të tyre pasi janë të mitur dhe i treti 18 vjeç është në pritje të gjykimit, njofton policia.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco