Pentagoni zbulon detaje të ndihmës shtesë të sigurisë për Ukrainën

Pentagoni zbulon detaje të ndihmës shtesë të sigurisë për Ukrainën

08:58, 01/06/2023
A+ Aa A-

Një paketë e re ndihme ushtarake nga Shtetet e Bashkuara përfshin të paktën 15 lloje armësh dhe municionesh që do të dërgohen menjëherë në Ukrainë.

Kështu thuhet në një deklaratë të publikuar në faqen e internetit të Departamentit të Mbrojtjes së SHBA-së.“Sot, Departamenti i Mbrojtjes (DoD) njoftoi ndihmë shtesë të sigurisë për të përmbushur nevojat kritike të sigurisë dhe mbrojtjes së Ukrainës. Ky autorizim është tërheqja e tridhjetë e nëntë e pajisjeve nga administrata e Biden nga inventarët e DoD për Ukrainën që nga gushti 2021”, thuhet në raport.

Paketa e re përfshin municione shtesë për sistemet e mbrojtjes ajrore Patriot; Raketat AIM-7 për mbrojtjen ajrore; Sistemet e mbrojtjes ajrore Avenger; Sisteme kundërajrore Stinger; Raketat e avionëve Zuni.Paketa e asistencës për sigurinë përmban edhe municione për sistemet raketore të artilerisë me lëvizshmëri të lartë (HIMARS); fishekë artilerie 155 mm dhe 105 mm; municion tank 105 mm; municione ajrore precize; municione për sisteme ajrore pa pilot; Sisteme kundër armaturës AT-4.

Pentagoni u dërgon gjithashtu Forcave të Armatosura të Ukrainës mbi 30 milionë fishekë të armëve të lehta; pajisjet dhe sistemet e pastrimit të minave; municione për rrënim për pastrimin e pengesave; pajisje për shikim natën; pjesë këmbimi, gjeneratorë dhe pajisje të tjera në terren.Ndihma e re ushtarake vlerësohet deri në 300 milionë dollarë.Shtëpia e Bardhë njoftoi të mërkurën ndarjen e një pakete të re ndihme ushtarake për Ukrainën. Administrata e presidentit amerikan theksoi se Uashingtoni do të vazhdojë të mbështesë Ukrainën.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco