Provat e krimeve të luftës të fshira nga platformat e mediave sociale

Provat e krimeve të luftës të fshira nga platformat e mediave sociale

08:56, 01/06/2023
A+ Aa A-

Dëshmitë e abuzimeve të mundshme të të drejtave të njeriut mund të humbasin pasi të fshihen nga kompanitë e teknologjisë, shkruan BBC.

Platformat heqin videot grafike, shpesh duke përdorur inteligjencën artificiale - por pamjet që mund të ndihmojnë ndjekjet penale mund të hiqen pa u arkivuar.

Meta dhe YouTube thonë se synojnë të balancojnë detyrat e tyre për të dëshmuar dhe për të mbrojtur përdoruesit nga përmbajtja e dëmshme.

Por Alan Rusbridger, i cili është pjesë e Bordit Mbikëqyrës të Metës, thotë se industria ka qenë "tepër e kujdesshme" në moderimin e saj.

Platformat thonë se kanë përjashtime për materialet grafike kur është në interes të publikut - por kur BBC u përpoq të ngarkonte pamjet që dokumentonin sulmet ndaj civilëve në Ukrainë, ato u fshinë me shpejtësi.

Inteligjenca artificiale (AI) mund të heqë përmbajtje të dëmshme dhe të paligjshme në shkallë. Megjithatë, kur bëhet fjalë për moderimin e imazheve të dhunshme nga luftërat, makinave u mungon nuanca për të identifikuar shkeljet e të drejtave të njeriut.

Grupet e të drejtave të njeriut thonë se ka një nevojë urgjente që kompanitë e mediave sociale të parandalojnë zhdukjen e këtij informacioni.

"Ju mund të shihni pse ata kanë zhvilluar dhe trajnuar makinat e tyre në momentin që shohin diçka që duket e vështirë ose traumatike, për ta hequr atë," tha zoti Rusbridger për BBC. Bordi Mbikëqyrës i Meta-s në të cilin ai ulet u krijua nga Mark Zuckerberg dhe njihet si një lloj "gjykate supreme" e pavarur për kompaninë, e cila zotëron Facebook dhe Instagram.

"Unë mendoj se pyetja tjetër për ta është se si ta zhvillojmë makinerinë, qoftë kjo njerëzore apo AI, për të marrë më pas vendime më të arsyeshme," shton zoti Rusbridger, një ish-kryeredaktor i Guardian.

Askush nuk do të mohonte të drejtën e firmave të teknologjisë për përmbajtje policore, thotë ambasadorja e SHBA për Drejtësinë Penale Globale Beth Van Schaak: "Unë mendoj se shqetësimi ndodh kur ai informacion zhduket papritur."

Ihor Zakharenko, një ish-gazetar udhëtimesh, e ka hasur këtë në Ukrainë. Që nga pushtimi rus, ai ka dokumentuar sulme ndaj civilëve.

BBC e takoi atë në një periferi të Kievit, ku një vit më parë burra, gra dhe fëmijë ishin qëlluar për vdekje nga trupat ruse ndërsa përpiqeshin të largoheshin nga pushtimi.

Ai filmoi trupat - të paktën 17 prej tyre - dhe makinat e djegura.

Ai donte t'i postonte videot në internet në mënyrë që bota të shihte se çfarë ndodhi dhe të kundërshtonte narrativën e Kremlinit. Por kur ai i ngarkoi ato në Facebook dhe Instagram, ato u hoqën me shpejtësi.

"Vetë rusët thoshin se ato ishin falsifikime, [se] ata nuk preknin civilët, ata luftuan vetëm me ushtrinë ukrainase," tha Ihor.

Ne ngarkuam pamjet e Ihorit në Instagram dhe YouTube duke përdorur llogari të rreme.

Instagram hoqi tre nga katër videot brenda një minute.

Në fillim, YouTube aplikoi kufizime moshe për të njëjtët tre, por 10 minuta më vonë i hoqi të gjitha.

Ne u përpoqëm përsëri - por ata nuk arritën të ngarkonin fare. Apeli për të rivendosur videot me bazën se ato përfshinin prova të krimeve të luftës u refuzua.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco