Forcat e Sudanit refuzojnë të marrin pjesë në bisedimet e armëpushimit

Forcat e Sudanit refuzojnë të marrin pjesë në bisedimet e armëpushimit

17:32, 31/05/2023
A+ Aa A-

Ushtria e Sudanit ka pezulluar pjesëmarrjen e saj në bisedimet për një armëpushim dhe akses humanitar, duke ngritur frikën për ripërtëritjen e luftimeve që kanë zhvendosur qindra mijëra njerëz. Bisedimet me Forcat e Mbështetjes së Shpejtë (RSF) paraushtarake rivale filluan në qytetin portual të Arabisë Saudite të Jeddah në fillim të majit dhe prodhuan një deklaratë angazhimesh për mbrojtjen e civilëve dhe dy marrëveshje afatshkurtra të armëpushimit që janë shkelur në mënyrë të përsëritur.

Ushtria dhe RSF kishin rënë dakord të zgjasin një marrëveshje armëpushimi njëjavore me pesë ditë pak para se të skadonte vonë të hënën. Burime diplomatike i thanë Al Jazeera të mërkurën se ushtria po pezullonte pjesëmarrjen e saj në bisedime. Një zëdhënës i ushtrisë, brigadieri Nabil Abdalla, i tha gjithashtu agjencisë së lajmeve Associated Press se vendimi ishte në përgjigje të "shkeljeve të përsëritura" të armëpushimit humanitar nga RSF, duke përfshirë pushtimin e tyre të vazhdueshëm të spitaleve dhe infrastrukturës tjetër civile në kryeqytet, Khartoum.

Në një deklaratë, RSF akuzoi ushtrinë për ndërprerjen e bisedimeve në Jeddah në mënyrë që të mund t'i minonte ato dhe për shkeljen e armëpushimit duke përdorur fuqi ajrore dhe artileri të rëndë për të sulmuar pozicionet e saj. Mohamed Vall i Al Jazeera tha se ndërsa qëllimi i bisedimeve në Jeddah ishte të ndihmonin civilët të riorganizonin jetën e tyre, qëllimi mbeti i pakapshëm.

“Ne kemi njerëz ende të bllokuar në shtëpitë e tyre sepse RFS, sipas raporteve, po përdor civilët si mburoja njerëzore,” shtoi ai.

Armëpushimi u ndërmjetësua dhe u monitorua nga distanca nga Arabia Saudite dhe Shtetet e Bashkuara, të cilat thonë se është shkelur nga të dyja palët dhe ka lejuar dërgimin e ndihmave. Alan Bosëell, drejtor i projektit për Bririn e Afrikës në Crisis Group, i tha Al Jazeera-s se bisedimet kanë dështuar gjithmonë të fitojnë ndonjë tërheqje.

"Shqetësimi tani është nëse këto bisedime në Jeddah dështojnë, kjo konfirmon pak a shumë se Sudani është në thelb në rënie të lirë në një luftë të plotë civile," tha Bosëell. "Kur flas me diplomatët, në thelb ka një ndjenjë në rritje të pafuqisë, pasi ata ndihen sikur po shohin rënien e Sudanit, por nuk janë në gjendje t'i bëjnë të dy të ndalojnë luftën."

Lufta ka detyruar afro 1.4 milionë njerëz të largohen nga shtëpitë e tyre, duke përfshirë më shumë se 350,000 që kanë kaluar në vendet fqinje. Më shumë se gjashtë javë pas konfliktit, Kombet e Bashkuara vlerësuan se më shumë se gjysma e popullsisë kanë nevojë për ndihmë dhe mbrojtje.

OKB-ja, ambasada dhe pjesë të qeverisë qendrore të Sudanit kanë zhvendosur operacionet në Port Sudan, në shtetin e Detit të Kuq të Sudanit. Udhëheqësit e ushtrisë dhe të RSF-së kishin mbajtur pozitat kryesore në këshillin qeverisës të Sudanit që kur ish-udhëheqësi Omar al-Bashir u rrëzua gjatë një kryengritjeje popullore në 2019. Ata organizuan një grusht shteti në vitin 2021, pasi duhej t'i jepnin udhëheqjes së këshillit civilëve, përpara se të binin mbi zinxhirin komandues dhe ristrukturimin e RSF-së sipas tranzicionit të planifikuar.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco