Disa mund të peshojnë 1 kg, në Kremones fillon gjuetia për meteoritin e mesnatës

Disa mund të peshojnë 1 kg, në Kremones fillon gjuetia për meteoritin e mesnatës

10:20, 30/05/2023
A+ Aa A-

Më 24 maj, një meteorit kaloi qiejt e Italisë Veriore dhe ra pranë Kremonës, në një zonë në gjysmë të rrugës midis Lombardisë dhe Emilia Romagna. Konkretisht, qendra më e afërt me vendin e rrëzimit është ajo e Sospiros.

Zona që duhet shoshitur për të gjetur eshtrat e tij është mjaft e madhe: 9 kilometra e gjatë dhe rreth 500 metra e gjerë.

Fragmentet mund të jenë të vogla, vetëm disa copa, ose të mëdha, nga 500 gram në një kilogram. Megjithatë, gjithçka do të duhet të bëhet me dorë, nga një ekip kërkimor i përbërë nga rreth 12 vullnetarë të gatshëm për të kontrolluar fushat, oborret, pyjet dhe lumenjtë.

Ose të paktën, ky është projekti i Prismas- Rrjeti i parë Italian për Studimin e Meteorëve dhe Atmosferës i nisur nga Instituti Kombëtar i Astrofizikës.

Prej disa vitesh Prisma ka krijuar hapësirën e saj në sektorin e gjuetisë së meteoritëve. Ato aktivizohen kur shihet ajo që quhet "bolide" dhe fillojnë të tingëllojnë të gjitha zonat në të cilat mund të kishte rënë.

Meteoritet nuk janë të lehta për t'u gjetur, veçanërisht në Itali, siç shpjegon Daniele Gardiol, koordinatori i projektit: “Zona ku ra meteori në Kremones nuk është e lehtë për t'u eksploruar për shkak të të korrave dhe shtëpive.

Një situatë shumë më e vështirë sesa kërkimi i meteoritëve në shkretëtirë apo në Antarktidë, ku kontrasti mes meteoritit dhe tokës është maksimal”. Nisur nga koha e rënies, objektivi i ndjekjes është pagëzuar si "meteori i mesnatës".

Prisma ka lënë indikacione edhe në rast të një shikimi. Fragmentet e meteorit që ranë në Kremones mund të jenë të llojeve të ndryshme, por në thelb ngjajnë me gurë të errët ose fragmente metalike.

Treguesi është të mos prekni asgjë. Studiuesit ju kërkojnë vetëm të bëni një fotografi, të mbani shënim koordinatat GPS dhe më pas të kontaktoni seksionin Prisma që ndodhet në portalin e Inaf, Instituti Kombëtar i Astrofizikës.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco