Kishida i Japonisë shkarkon nga posti djalin e tij për 'sjellje të papërshtatshme'

Kishida i Japonisë shkarkon nga posti djalin e tij për 'sjellje të papërshtatshme'

09:47, 30/05/2023
A+ Aa A-

Kryeministri japonez Fumio Kishida ka thënë se do të largojë djalin e tij nga posti i sekretarit të tij ekzekutiv në mes të zemërimit në rritje të publikut për një festë private të mbajtur në rezidencën e tij zyrtare vitin e kaluar.

Kishida u tha gazetarëve të hënën se djali i tij, Shotaro, do të largohej nga posti i sekretarit të tij ekzekutiv për çështjet politike për shkak të "sjelljes së papërshtatshme".

Lëvizja erdhi pasi revista e përjavshme Shukan Bunshun publikoi foto që tregonin djalin e Kishidës dhe të afërmit e tij në rezidencën zyrtare të kryeministrit duke marrë pjesë në një festë të fundvitit më 30 dhjetor.

Fotot shfaqnin të ftuarit duke pozuar në shkallët me tapet të kuq në një imitim të fotove grupore të bëra nga kabinetet e sapoemëruara, me më të voglin Kishida në qendër – pozicioni i rezervuar për kryeministrin.

Fotot e tjera tregonin të ftuarit që qëndronin në një podium sikur po mbanin një konferencë shtypi.

“Sjellja e tij në një hapësirë ​​publike ishte e papërshtatshme si dikush që është në pozitë zyrtare si ndihmës politik. Kam vendosur ta zëvendësoj për përgjegjësi”, u tha Kishida gazetarëve të hënën mbrëma.

Ai tha se djali i tij do të zëvendësohet nga një tjetër sekretar, Takayoshi Yamamoto, të enjten.

Kishida pranoi se kishte përshëndetur shkurtimisht të ftuarit, por tha se nuk qëndroi në darkë.

Ai tha se e qortoi ashpër djalin e tij për ngjarjen, por kjo nuk arriti të shuante kritikat e vazhdueshme nga ligjvënësit e opozitës dhe zemërimin publik, të cilat kanë ulur vlerësimet e tij të mbështetjes.

Seiji Osaka, një ligjvënës i lartë me partinë më të madhe opozitare të Japonisë, Partinë Demokratike Kushtetuese të Japonisë, tha se shkarkimi duhet të kishte ardhur më herët, njoftoi agjencia e lajmeve Kyodo.

“Kjo është tepër vonë. Unë dyshoj se [Kishida] emëroi dikë që nuk është në gjendje [të jetë] ndihmës i kryeministrit në këtë post,” citohet të ketë thënë Osaka.

Kryesekretari i kabinetit Hirokazu Matsuno më herët e quajti festën e djalit në rezidencën zyrtare "të papërshtatshme" dhe premtoi të sigurojë menaxhimin e duhur të objektit për të parandaluar keqpërdorimet në të ardhmen.

Ndërtesa gati 100-vjeçare ishte më parë zyra e kryeministrit dhe u bë ambienti i banimit në vitin 2005 kur u ndërtua një zyrë e re.

Kishida emëroi djalin e tij si sekretar politikash, një nga tetë postet e sekretarit për kryeministrin, në tetor. Emërimi, i parë si një hap për ta rregulluar atë si trashëgimtarin e tij, u kritikua si nepotizëm, i cili është i zakonshëm në politikën japoneze, i dominuar prej kohësh nga ligjvënësit trashëgues.

Shotaro Kishida ka qenë më parë sekretar privat i babait të tij.

Nuk ishte hera e parë që djali i Kishidës vihej në kritika për shfrytëzimin e detyrës zyrtare për aktivitete private. Ai u qortua për përdorimin e makinave të ambasadës për vizita private në Britani dhe Paris dhe për blerjen e suvenireve për anëtarët e kabinetit në një dyqan luksoz në Londër, kur ai shoqëronte të atin në udhëtime.

Kishida ka humbur gjithashtu katër ministra në tre muaj mbi akuzat për parregullsi financiare ose lidhje me Kishën e diskutueshme të Unifikimit .

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco