Lajmi i fundit

LIVE/ Adi Krasta në 'A Show'

Zgjedhjet në Turqi/ Kjo është receta magjike e suksesit të Erdoganit

Zgjedhjet në Turqi/ Kjo është receta magjike e suksesit të Erdoganit

13:56, 29/05/2023
A+ Aa A-

Media gjermane Bild ka bërë një analizë të zgjedhjeve të djeshme në Turqi në të cilat Erdogan fitoi dhe për pesë vite të tjera karrigen e Presidentit.

Bild shkruan se Turqia u përball dje me zgjedhjet më kritike në historinë e saj: Recep Tayyip Erdogan  u përball me Kemal Kilicdaroglu në një balotazh dhe doli fitues.

Është e qartë se pasi Erdogani do të udhëheqë edhe pesë vite të tjera, humnera ekonomike, censura edhe më e madhe dhe ndarja më e thellë e shoqërisë janë të sigurta, shkruan më tej  “Bild”.

Ajo që shumë po pyesin është se si Erdogani arrin të dalë fitimtar kur fushata e tij zgjedhore është e mbushur me urrejtje dhe iluzione!

Presidenti turk propagandën e tij në paraqitjet e tij elektorale e përhapi nëpër televizionet më të mëdha, pothuajse të gjitha janë nën kontrollin e tij.

Përveç kësaj, ai e lidhi kundërshtimin e Kemal Kilicdaroglu me organizatat terroriste. 

Pa dyshim, ky ishte mjeti i tij më efektiv në fushatën zgjedhore!

Në çdo tubim të fushatës, Erdogan e lidhi liderin e opozitës Kilicdaroglu dhe kuadrot e tij me organizatat terroriste - kryesisht Partinë e Punëtorëve të Kurdistanit (PKK).

Nuk është rastësi që të martën e kaluar, duke folur për viktimat e tërmetit, ai pohoi se opozita dhe Kilicdaroglu shkojnë krah për krah me terroristët.

Përgjigja e Kilicdaroglu ishte e menjëhershme,  ai shkroi në Tëitter duke iu drejtuar Sulltanit të Bosforit: "Gënjeshtar. Jam lodhur duke u shpifur. Nuk lodhesh kurrë duke përhapur gënjeshtrat e tua”.

Përveç kësaj, Erdogan arriti të merrte në krah politikanët e opozitës, si ultra-nacionalisti Sinan Ogan , i cili në raundin e parë të zgjedhjeve kishte marrë një përqindje prej 5%.

Sidomos për çështjen e emigracionit, dallimet mes dy politikanëve dukeshin të pakalueshme: Ogan dëshironte deportimin e menjëhershëm të refugjatëve, Erdogan jo.

Megjithatë, pas një takimi me dyer të mbyllura, Ogan papritmas u gjend në anën e Erdoganit me shumë analistë që sugjeronin se kishte pasur negociata, të cilat nuk u zbuluan.

Feja dhe Perandoria Islame

Karremi më i Rëndësishëm! Erdogan luan me retorikën islamese çdo paraardhës i tij. Ai ndoqi një shkollë islame dhe flet gjuhën e muslimanëve të devotshëm.

Gjatë gjithë karrierës së tij politike, ai kishte vetëm një qëllim: të bindte bashkatdhetarët e tij se ai është shpëtimtari i tyre. Dhe ai e bëri atë me sukses!

Edhe sot e kësaj dite, të tregosh se është “musliman i mirë është faktori më i rëndësishëm” për të siguruar votën e mbështetësve të tij.

Myslimanët që u rritën në një Turqi rreptësisht laike gëzojnë përmes Erdogan liritë që nuk i njihnin më parë: Gratë që mbajnë shami lejohen të ndjekin universitetet dhe të bëhen oficere policie.

Burrat që falen nuk shihen më me dyshim në ushtri - diçka e paimagjinueshme në Turqinë e viteve 1970 dhe 1980.

Në çdo fjalim publik që ai fillon duke përshëndetur Zotin, ai përdor pjesë nga Kurani dhe jep shembuj nga jeta e Profetit. "Ne marrim urdhrat tona nga Zoti ," tha ai në një ngjarje në Stamboll të hënën.

Ëndrrat e një perandorie neo-otomane dhe islamike frymëzojnë përkrahësit e tij.

Premtimi i tij më i madh i fushatës: Erdogani i Madh do të ribashkojë të gjithë popujt myslimanë.

Çfarë po injorojnë apo nuk duan të besojnë votuesit e tij?

Prej vitesh ka pasur akuza të rëndësishme për korrupsion dhe nepotizëm ndaj Erdoganit.

Ky është mëkat i vdekshëm për Islamin! Megjithatë, presidenti turk arriti të kthejë secilën nga këto akuza të shumta në një komplot dhe plan të "Perëndimit të pafe" , për ta paraqitur çdo sulm kundër tij si një sulm ndaj Islamit.

Ai e lidh opozitën me sakrilegj.

Në të njëjtën kohë, Erdogan përmend disa herë se kundërshtari i tij dhe zyrtarët e partisë së Kilicdaroglu (CHP)ata janë pijanec dhe sakrilegj.

Pothuajse në çdo tubim elektoral të këtyre ditëve, ai pyet turmën: "A nuk qëndron partia 'CHP' në mbrojtje të komunitetit LGBTI?" . Turma bërtet: "Po!"

“Ne, nga ana tjetër, mbrojmë lidhjen e shenjtë të martesës ”, tha Erdogan.

Erdogan ka vite që i përsërit të gjitha këto pretendime. Përsëri dhe përsëri. Është receta e suksesit të tij.

Opozita po përpiqet t'i kundërvihet, duhet të luftojë kundër aparatit shtetëror të Erdoganit dhe propagandës mediatike që është në anën e tij.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco