Zelensky përgëzon Erdoganin për fitoren në zgjedhje

Zelensky përgëzon Erdoganin për fitoren në zgjedhje

08:25, 29/05/2023
A+ Aa A-

Presidenti Volodymyr Zelenskyy ka uruar presidentin turk Rexhep Tajip Erdogan për fitoren e balotazhit të zgjedhjeve presidenciale.

“Ne llogarisim në forcimin e mëtejshëm të partneritetit strategjik për të mirën e vendeve tona, si dhe në forcimin e bashkëpunimit për sigurinë dhe stabilitetin e Evropës”, ​​tha Zelenskyy në llogarinë e tij në Twitter.

Udhëheqësit ukrainas iu bashkuan liderët perëndimorë, si Rishi Sunak, Joe Biden dhe Emmanuel Macron, të cilët shkuan në Twitter për të uruar zotin Erdogan për fitoren e tij në zgjedhje.

Turqia mban një pozitë të rëndësishme në politikën botërore, pjesërisht për shkak të vendndodhjes së saj gjeografike si kryqëzimi midis Evropës dhe Azisë – veçanërisht Lindjes së Mesme.

Me pushtimin e Ukrainës nga Rusia, Turqia gjithashtu ka një rëndësi në rritje si portierja e Detit të Zi dhe ka qenë kryesore në negocimin e marrëveshjeve vendimtare për të ruajtur eksportin e grurit ukrainas.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco