A do të ndihmojnë armët e reja të Ukrainës në luftën e saj kundër Rusisë?

A do të ndihmojnë armët e reja të Ukrainës në luftën e saj kundër Rusisë?

08:46, 26/05/2023
A+ Aa A-

Konflikti në Ukrainë është gati të hyjë në një fazë të re me intensitet të lartë ndërsa trupat e Kievit po përgatiten për një kundërofensivë të parashikuar.

Lobimi i vazhdueshëm i Ukrainës ndaj aleatëve ka dhënë rezultate të rëndësishme pasi anëtarët e NATO-s janë hequr gradualisht nga furnizimi me armë të teknologjisë së lartë.

Luftimet në javët e ardhshme ka të ngjarë të jenë të përgjakshme, pasi Ukraina synon të rimarrë territorin që Rusia i mori në javët e para të pushtimit në 2022.

Cilat janë këto armë dhe pse janë të nevojshme?

Grusht i blinduar

Më shumë se 230 tanke luftarake kryesore perëndimore janë transferuar në Ukrainë, duke përfshirë Abrams M1 të prodhuar nga Shtetet e Bashkuara dhe British Challenger 2. Por shumica dërrmuese janë tanke Leopard 2 të prodhimit gjerman .

Këto modele janë disa nga më të mirat në botë për sa i përket fuqisë së zjarrit, mbrojtjes dhe lëvizshmërisë – tanket janë projektuar posaçërisht për të mposhtur përpjekjet më të forta të fushës së betejës të Rusisë.

Një kombinim i fuqishëm i elektronikës së përmirësuar, grupeve të sensorëve dhe aftësive për luftimin e natës i përforcon aftësitë e tyre, duke u dhënë komandantëve mjetet për të zbuluar dhe shkatërruar tanket ruse në një rreze shumë më të madhe se armiku.

Pse është e dobishme kjo? Ata do të jenë grushti i blinduar, në majë të kundërofensivës, që do të hapë vrima në mbrojtjet e armikut, duke shfrytëzuar boshllëqet ku të munden, më pas do të bëjnë kërdi prapa linjave mbrojtëse ruse – por ata nuk do ta bëjnë këtë vetëm.

Lëvizshmëria e trupave

Përparimi me dhe menjëherë pas tankeve do të jenë njësitë e mekanizuara të këmbësorisë, kryesisht duke përdorur mjete luftarake të këmbësorisë si Bradley amerikan ose gjerman Marder.

Në gjendje të transportojnë trupa në një siguri relative, këto automjete janë të armatosura me një larmi topash 30 mm ose raketash antitank dhe mund të mbrohen duke ofruar zjarr mbështetës.

Qindra IFV i janë dhënë Ukrainës nga anëtarët e NATO-s për këtë ofensivë, më e rëndësishmja deri më tani e luftës.

Trupat ukrainase kanë marrë kurse intensive për të luftuar një luftë moderne në mënyrën e NATO-s, përveç risive taktike që ukrainasit kanë zotëruar tashmë me aftësi për veten e tyre. Shpejtësia do të jetë çelësi për të avancuar në hapësirat relativisht të sheshta dhe të hapura të Ukrainës jugore. Për t'i ndihmuar ata ta bëjnë këtë, artileria do të hyjë në lojë.

Vëllime të mëdha municionesh 155 mm janë grumbulluar nga të dyja palët në pritje të betejës së ardhshme. Etja është kolosale, me ushtrinë ukrainase që së fundmi vlerëson se i duhen të paktën 12,000 predha në ditë për të arritur qëllimet e saj. Howitzerët modernë mund t'i qëllojnë këto predha deri në 30 km (18.6 milje), por në një konflikt të shpejtë, objektivat thellë pas linjave ruse do të duhet të shkatërrohen.

HIMARS dhe artileri me rreze të gjatë

Një nga armët më efektive të luftës deri më tani është sistemi raketor i artilerisë së lëvizshmërisë së lartë ose HIMARS. Një sistem rakete i drejtuar me saktësi, ai mund të shkrepë një salvo me një kokë 100 kg (220.4 lbs) që do të ulet brenda metrave nga njëra-tjetra deri në 80 km (49.7 milje) larg.

Kjo i jep një goditje serioze pasi objektivat me vlerë të lartë mund të shkatërrohen plotësisht shumë prapa vijës së parë.

Logjistika ushtarake ruse mbështetet shumë në sistemin hekurudhor dhe grumbullimi i oborreve dhe depove të trenave bëjnë objektiva shumë të lehta pasi ato nuk mund të zhvendosen ose ndryshohen.

HIMARS ka qenë jashtëzakonisht efikas në shkatërrimin e depove ruse të karburantit dhe municionit, përqendrimet e trupave dhe qendrat e komandës dhe kontrollit, ndërsa Ukraina është përpjekur të zbehë aftësinë e Rusisë për të kryer operacione ushtarake.

Ushtria ruse nuk e harron këtë dhe ka tërhequr ngadalë qendrat e saj të furnizimit, ku është e mundur, dhe ka zhvendosur postet e saj komanduese më tej, përtej rrezes së raketave HIMARS.

Hija e stuhisë

Dhurimi i fundit i Mbretërisë së Bashkuar me qindra raketa lundrimi Storm Shadow do të komplikojë masivisht planet ushtarake ruse.

Duke fluturuar pak nën shpejtësinë e zërit në nivelin e majës së pemës, raketa e fshehtë e lundrimit mund të japë një kokë lufte "bunker buster" 480 kg (1058 lbs) me saktësi të saktë mbi 250 km (155.3 milje) larg. Është mjaft i sofistikuar për të fluturuar rreth pengesave dhe zonave që mbrohen shumë nga bateritë e mbrojtjes ajrore.

Ai ka një seksion kryq radar jashtëzakonisht të vogël duke e bërë jashtëzakonisht të vështirë për t'u dalluar dhe gjurmuar.

Ndërsa afrohet, ajo ngjitet dhe zhytet poshtë në objektivin e saj. E para nga dy akuzat hap një vrimë në objektiv, duke lejuar që ngarkesa kryesore të hyjë dhe të shpërthejë nga brenda, duke e shkatërruar plotësisht.

Është projektuar për të shkatërruar objektiva me vlerë të lartë me pak ose aspak paralajmërim, pavarësisht nëse ato janë të përforcuara apo të varrosura nën tokë.

Ajo do të jetë gjithashtu shumë efektive kundër çdo strukture të madhe siç është ura jetike e ngushticës Kerç, e cila tashmë është dëmtuar në një sulm të mëparshëm.

Ukraina mund të mos ketë shumë prej tyre, por nëse përdoren me kujdes kundër objektivave kryesore, ato mund të ndryshojnë fare mirë ekuilibrin në konfliktin e ardhshëm, duke i dhënë Ukrainës goditjen me rreze të gjatë që ka dëshiruar gjithmonë.

Fuqia ajrore

E gjithë kjo do të jetë shumë pak nëse Ukraina nuk mund të kontrollojë qiejt mbi fushën e betejës.

Pavarësisht lutjeve të rregullta të Presidentit Volodymyr Zelenskyy drejtuar komunitetit ndërkombëtar, asnjë avion perëndimor që është premtuar nuk ka gjasa të arrijë për të sjellë ndryshim në këtë betejë.

Megjithatë, ato që kanë qenë të dobishme, janë donacionet e avionëve luftarakë MiG-29 të trashëgimisë sovjetike nga Sllovakia dhe Polonia që kanë kompensuar humbjet gjatë gjithë konfliktit.

Forcat ajrore ruse ia kalonin në numër të Ukrainës me më shumë se katër me një në fillim të luftës. Është një nga surprizat e mëdha për vëzhguesit e konfliktit që Rusia, megjithë një avantazh dërrmues, dështoi në mënyrë të dëshpëruar të shkatërrojë forcat ajrore të Ukrainës në ditët e para të pushtimit.

Mig

Forcat Ajrore të Ukrainës ende kryejnë fluturime, bombardon objektiva dhe mbështet këmbësorinë më shumë se një vit më vonë dhe kjo forcë e vogël por e stërvitur mirë do të përdoret shumë në kundërsulm, duke ofruar mbështetje për trupat tokësore dhe duke shkatërruar objektivat e mundësisë.

Pothuajse me rëndësi të njëjtë janë llojet e shumta të dronëve që fluturojnë mbi fushën e betejës. Tashmë të përdorura në mënyrë efektive nga të dyja palët si vëzhgues artilerie dhe rregullues zjarri, goditjet e sakta të artilerisë mund të realizohen brenda pak minutash tani, duke e bërë fushën e hapur të betejës një vend edhe më të rrezikshëm se dikur.

Dronët e vegjël të armatosur do të hedhin ngarkesa në pozicione individuale të këmbësorisë, ndërsa UAV-të më të mëdhenj si Bayraktar TB2 do të kërkojnë dhe gjuajnë për objektiva të lehta si stacione radari me lëvizje të ngadaltë ose të palëvizshme.

Trajnimi

Armët e përdorura janë jashtëzakonisht të rëndësishme dhe mund t'i japin Ukrainës një avantazh të rëndësishëm, por ngjitësi që lidh të gjitha këto së bashku është trajnimi i ndërmarrë, jo vetëm nga njësitë e këmbësorisë, por edhe nga oficerët e lartë në përdorimin e armëve të kombinuara - aftësia për të përdorur të gjitha këto armët së bashku si një entitet i vetëm, secila duke përforcuar aftësitë e tjetrit, për të siguruar një ushtri kohezive dhe të tërë.

Anëtarët e NATO-s kanë trajnuar kuadro oficerësh, nënoficerësh dhe ushtarësh në mënyrën e Perëndimit për të kryer operacione ushtarake sulmuese me intensitet të lartë.

Një pjesë e kësaj është fokusuar në mbrojtjen ajrore, pasi njësitë ukrainase kanë mësuar të shfrytëzojnë sa më shumë gamën e gjerë të sistemeve komplekse të mbrojtjes ajrore që disponojnë.

Kjo ka qenë tashmë efektive në mbrojtjen e kryeqytetit, Kiev, nga një sulm i fundit nga raketat hipersonike Kinzhal dhe dronët Shahed-136, me shumicën dërrmuese të rrëzuar.

Një përzierje e armëve komplekse nga e gjithë bota do të kërkojë një trajtim të aftë të logjistikës nëse ofensiva do të vazhdojë me vrullin e saj dhe furnizimi dhe riparimi janë jetike që çdo përparim të jetë i suksesshëm. Ushtria ukrainase do t'i japë fund punës së saj. Forcat ruse kanë pasur muaj për t'u përgatitur për serinë e betejave që mund të përcaktojnë shumë mirë natyrën e luftës.

Të dyja palët e kuptojnë se çfarë është në rrezik dhe Rusia nuk do të heqë dorë lehtësisht nga terreni i saj, pavarësisht se flitet për moral të ulët midis forcave ruse.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco