Ursula von der Leyen mund të jetë sekretarja e përgjithshme e NATO-s

Ursula von der Leyen mund të jetë sekretarja e përgjithshme e NATO-s

12:02, 01/04/2023
A+ Aa A-

Sipas burimeve diplomatike, disa shtete anëtare të NATO-s kanë sugjeruar që von der Leyen të marrë postin pasi Jens Stoltenberg të tërhiqet. Sipas The Sun, mes kandidatëve për postin e sekretarit të përgjithshëm të NATO-s është edhe presidentja e Komisionit Europian, Ursula von der Leyen.

Norvegjezi pritet të tërhiqet në tetor siç ishte planifikuar. Mandati i tij u zgjat tre herë. Ai ka qenë Sekretar i Përgjithshëm i NATO-s për nëntë vitet e fundit.

Raporti i The Sun, duke cituar burime të paidentifikuara të qeverisë britanike, tha se Londra ka të ngjarë të vërë veton ndaj kandidaturës von der Leyen.

Qeveria britanike thuhet se po informon sekretarin aktual të mbrojtjes Ben Wallace, për të marrë postin. Nëse ai pason Stoltenberg, ai do të jetë britaniku i parë që do të kryesojë aleancën ushtarake në dy dekada.

Sipas tabloidit britanik, mes kandidatëve që diskutohen janë ata të kryeministres estoneze Kaia Kalas dhe ministres kanadeze të financave Chrystia Freeland, nëna e së cilës është ukrainase.

Sipas burimeve të tjera, të cituara së fundmi nga gazeta gjermane Welt am Sonntag, mes kandidatëve kryesorë besohet se janë Ben Ëallace dhe kryeministri i Spanjës, Pedro Sanchez.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco