Rusia proteston për veprimet provokuese të forcave amerikane në Siri

Rusia proteston për veprimet provokuese të forcave amerikane në Siri

09:06, 01/04/2023
A+ Aa A-

Forcat ruse në Siri kanë protestuar për ato që Moska i përshkroi si “veprime provokuese” nga forcat e Shteteve të Bashkuara të vendosura gjithashtu në vend, ka raportuar agjencia shtetërore ruse e lajmeve TASS.

TASS citoi një zyrtar të lartë ushtarak rus të premten duke thënë se incidente "provokative" kishin ndodhur në provincën verilindore të Sirisë, Hassakeh, ku forcat amerikane janë vendosur prej disa vitesh , duke udhëhequr një koalicion të trupave kurde lokale që luftojnë kundër ISIL (ISIS) dhe mbetjeve të tij.

"Veprime provokuese nga ana e njësive të forcave të armatosura të SHBA-së janë vërejtur në provincën Hassakeh ... pala ruse bëri një protestë me koalicionin," tha kundëradmirali rus Oleg Gurinov, kreu i Qendrës Ruse për Pajtimin e Palëve Kundërshtare në Siri. TASS.

Gurnivo tha se trupat amerikane ishin pikasur dy herë nga forcat ruse në zonat që ndodheshin jashtë zonave të tyre të dakorduara të operacionit, pa dhënë detaje për kohën.

“Gjatë patrullimeve të përbashkëta ruso-turke, lëvizja e dy patrullave të kryera nga i ashtuquajturi koalicion anti-terrorist u gjurmua përgjatë rrugëve jo konfliktuale pranë Deiruna-Aga dhe Saramsak. Pala ruse ka protestuar ndaj koalicionit”, tha Gurinov, sipas TASS.

Rusia – e cila së bashku me Turqinë po kryen patrulla të përbashkëta në Sirinë veriore – ka rënë dakord për zona speciale ku koalicioni i udhëhequr nga SHBA-ja mund të operojë, ndërsa përballet me qindra luftëtarë të ISIL-it të kampuar në zonat e shkreta të Sirisë, ku as koalicioni dhe as ushtria siriane. ushtron kontroll të plotë.

Koalicioni i udhëhequr nga SHBA ka qenë i angazhuar në Siri për gati tetë vjet, ndërsa Rusia ndërhyri në Luftën Civile Siriane në 2015, duke e kthyer balancën në favor të Presidentit Bashar Al-Assad. Moska që atëherë ka zgjeruar objektet e saj ushtarake në Siri me një bazë të përhershme ajrore dhe detare. Javën e kaluar, SHBA-ja kreu sulme të shumta ajrore në Siri kundër atyre që tha se ishin grupe të armatosura të lidhura me Iranin, të cilat Pentagoni i fajësoi për një sulm të mëparshëm me dron. Zyrtarët amerikanë thanë se sulmi nga grupi i armatosur vrau një kontraktor ushtarak amerikan, plagosi një tjetër dhe plagosi rreth një duzinë ushtarë amerikanë në një bazë të koalicionit në verilindje të vendit pranë qytetit Hassakeh.

Forcat pro-iraniane në Siri paralajmëruan në një deklaratë në internet të nënshkruar nga Komiteti Këshillimor i Iranit në Siri se do t'i përgjigjen sulmeve ajrore të SHBA-së në pozicionet e tyre.

Zyrtarët ushtarakë amerikanë njoftuan të premten se vendosja e grupit sulmues të avionëve George HW Bush do të zgjatet pas dronit nga grupet e mbështetura nga Irani.

Vendimi ka të ngjarë të thotë se grupi sulmues i SHBA dhe personeli i tij prej më shumë se 5,000 amerikanë, të cilët janë aktualisht në zonën operacionale të Komandës Evropiane, nuk do të kthehen në portin e origjinës siç ishte planifikuar. “Zgjerimi i Grupit Strike Carrier George HW Bush, duke përfshirë USS Leyte Gulf, USS Delbert D. Black dhe USNS Arctic, lejon opsionet për të forcuar potencialisht aftësitë e CENTCOM për t'iu përgjigjur një sërë situatash të paparashikuara në Mesme Lindje”, tha në një deklaratë zëdhënësi i Komandës Qendrore të SHBA (CENTCOM), kolonel Joe Buccino.

Lajmi për vendosjen e zgjatur u shfaq për herë të parë një ditë pasi Pentagoni dyfishoi numrin e trupave amerikane të plagosur në sulmin me dron në Siri në 12.

Pentagoni vlerësoi se tetë persona u vranë gjatë sulmeve hakmarrëse ajrore të SHBA-së kundër objektivave që pretendonte se kishin lidhje me Iranin.

Të dy ministritë e jashtme iraniane dhe siriane kritikuan sulmet ajrore të SHBA-së që Uashingtoni tha se kishin shënjestruar rajonin strategjik të Deir ez-Zor-it në kufi me Irakun.

Në një deklaratë javën e kaluar, zëdhënësi i ministrisë së jashtme iraniane Nasser Kanani tha se sulmet "terroriste" të SHBA-së goditën objektivat civile dhe përbënin shkelje të ligjit ndërkombëtar dhe sovranitetit sirian.

“SHBA-të pretendojnë se janë të pranishme në Siri për të luftuar DAESH-in [ISIL] që vetë kishte një rol të madh në krijimin, është vetëm një justifikim për të vazhduar pushtimin e saj dhe për të grabitur pasurinë kombëtare të Sirisë, duke përfshirë burimet e saj energjetike dhe grurin”, tha ai.

Kanani tha gjithashtu se Irani ka vetëm këshilltarë ushtarakë në terren në Siri me kërkesë të qeverisë së tij.

Ministria e Jashtme siriane kritikoi sulmet "brutale" të SHBA-së që tha se vranë disa njerëz dhe përbënin shkelje të integritetit të saj territorial dhe premtoi "t'i japë fund pushtimit amerikan".

Shtëpia e Bardhë ka thënë se sulmet ndaj forcave të saj nuk do të detyronin një tërheqje të SHBA nga Siria.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco