'Trump nuk do të paraqitet në gjyq me pranga', thotë avokati - Masa të jashtëzakonshme përreth gjykatës

'Trump nuk do të paraqitet në gjyq me pranga', thotë avokati - Masa të jashtëzakonshme përreth gjykatës

08:15, 01/04/2023
A+ Aa A-

Seanca gjyqësore për ish-presidentin amerikan  Donald Trump është caktuar për të martën pasdite, njoftoi partneri amerikan i BBC, CBS Neës.

Ish-presidenti pritet të fluturojë nga Florida me avionin e tij privat dhe të dorëzohet te agjentët federalë atje për ta mbrojtur.

Një juri e madhe e ka paditur zotin Trump në lidhje me një pagesë prej 130,000 dollarësh për yllin e pornografisë,  Stormy Daniels.

Akuzat nuk janë ende publike dhe një avokat i zotit Trump tha të premten se edhe ai nuk e ka lexuar ende aktakuzën.

Një zyrtar i zbatimit të ligjit i tha CBS se zoti Trump pritet të shkojë me avionin e tij privat për në Nju Jork të hënën përpara se t'i dorëzohet zyrtarëve të martën.

Procesi ka të ngjarë të përfshijë dhjetëra ose ndoshta qindra agjentë të Shërbimit Sekret, shtoi zyrtari, duke folur në kushte anonimiteti.

Trump nuk do të prangoset, shtoi zyrtari, duke thënë se prangat zakonisht përdoren vetëm për të dyshuarit që mendohet se janë një rrezik arratisjeje ose sigurie.

Seanca do të zhvillohet në orën 14:15 me orën lokale (19:15 GMT).

Avokati i zotit Trump, Joe Tacopina, i tha ABC Neës se Trump "ndoshta" do të paraqitet në gjykatë të martën, "por asgjë nuk është e sigurt".

Prokurorët "do të përpiqen të marrin çdo lloj publiciteti që munden nga kjo gjë", tha ai, duke shtuar se "presidentit nuk do t’i vihen pranga".

"Unë e kuptoj se ata do të mbyllin blloqet përreth gjykatës, duke mbyllur gjykatën," vazhdoi ai.

Siguria po koordinohet nga FBI, Policia e Nju Jorkut, Shërbimi Sekret dhe oficerët e gjykatës së qytetit të Nju Jorkut.

Burimet i thanë CBS se ata po përgatiten për skenarë të mundshëm që përfshijnë sulme kundër zotit Trump, prokurorëve, anëtarëve të jurisë ose anëtarëve të publikut. Zyra e Prokurorit të Qarkut ka marrë "shumë kërcënime", thanë burimet.

Të premten në mëngjes, rrugët përreth gjykatës ishin të qeta, por barrikadat po ngriheshin në pritje të asaj që mund të ndodhte javën e ardhshme.

Image

Oficerët e policisë ishin në patrullë dhe po viheshin në zbatim planet e sigurisë. Shumë presin që zona të mbyllet kur ish-presidenti të marrë pjesë në gjykatë.

Zyra e Prokurorit të Qarkut fillimisht i kishte kërkuar zotit Trump që të dorëzohej të premten, sipas Politico, por kërkesa u refuzua sepse duhej më shumë kohë për përgatitjet e sigurisë.

Trump, 76 vjeç, nuk pranon se ka kryer shkelje. Ai është i pari në detyrë ose ish-presidenti amerikan që përballet me një akuzë penale.

Është e paqartë se sa akuza përmban aktakuza, e cila është ende e vulosur./SYRI.NET

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco