Hoteli luksoz i Davosit, Veza e Artë tashmë po shitet sërish

Hoteli luksoz i Davosit, Veza e Artë tashmë po shitet sërish

20:49, 31/03/2023
A+ Aa A-

Është hoteli më i mrekullueshëm në Davos. Historia e tij është emocionuese. 

Disi i përshtatet Pashkëve. Mesa duket veza më e famshme në Zvicër do të ndryshojë pronësinë pak para festës.

Kështu bën të ditur “Handelzeitung”. Në gjuhën popullore, të gjithë e quajnë "Veza e Artë".

 Zyrtarisht është ende Hotel Alpengold.

Megjithatë, emri së shpejti mund të jetë përsëri i ndryshëm.

Pronari, hoteli luksoz dhe operatori i spitalit Aevis Victoria, po luan me idenë e ndarjes me ndërtesën madhështore në Davos.

Negociatat me sa duket tashmë janë duke u zhvilluar.

Disa blerës potencialë kanë shprehur interes, sipas raportit vjetor të grupit të publikuar të premten.

Histori jashtëzakonisht prekëse

Zhvillimi në luginën Landëasser befason vetëm disa.

Në dhjetë vjet që kur u hap, bujtina fisnike ka pasur një histori jashtëzakonisht të mbushur me ngjarje.

Titujt ishin kryesisht negativë.

Punëtorët e paligjshëm polakë thuhet se kanë ndërtuar shtëpinë prej 250 milionë frangash zvicerane me 216 dhomat e saj.

Pas një sezoni të parë, qiramarrësi falimentoi.

Kjo acaroi kreditorët, të cilët kanë humbur shumë para, siç shkruan “Handelzeitung”.

Gjatë pandemisë së koronës, asgjë nuk funksionoi fare për një kohë të gjatë.

Nuk ka ndihmuar as emri i ri “Alpengold”. “Intercontinental” ishte padyshim histori.

Nuk është fare vezë!

 Nata për 2 persona në një dhomë standarde dyshe me mëngjes kushton 550 franga këtë fundjavë.

1,180 franga për një suitë alpine. Vetëm Suita Presidenciale është edhe më e shtrenjtë.

Për 4980 franga, të gjitha dëshirat tuaja do të plotësohen atje.

Meqe ra fjala Veza e Artë nuk është modeluar sipas një veze por një koni pishe.

Pothuajse askush nuk e di këtë.

Emri "Veza e Artë" në gjuhën popullore ka gjasa të mbetet për një kohë të gjatë

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco