Zjarri në qendrën e emigrantëve në Meksikë, shkon në 40 numri i viktimave

Zjarri në qendrën e emigrantëve në Meksikë, shkon në 40 numri i viktimave

08:47, 29/03/2023
A+ Aa A-

Grupet e të drejtave kanë fajësuar kushtet e këqija dhe mbipopullimin për rënien e zjarrit në një qendrë emigrantësh që shkaktoi të paktën 40 viktima nga Amerika Qendrore dhe Jugore në Ciudad Juárez, një qytet meksikan në kufirin me SHBA.

Zjarri, i cili shpërtheu vonë të hënën, u shkaktua nga migrantët që u vunë zjarrin dyshekëve në shenjë proteste pasi zbuluan se do të deportoheshin, tha presidenti i Meksikës.

“Ata nuk mendonin se kjo do të shkaktonte këtë tragjedi të tmerrshme,” tha Andrés Manuel López Obrador në një konferencë shtypi.

Grupet e të drejtave shpesh kanë vënë në dukje shqetësimet për kushtet e këqija dhe mbipopullimin në qendrat e paraburgimit ndërsa SHBA dhe Meksika po përpiqen të përballen me nivele rekord të kalimeve kufitare në kufirin e tyre të përbashkët.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco