Paris, vazhdojnë demonstratat kundër reformës së pensioneve, përplasje me policinë

Paris, vazhdojnë demonstratat kundër reformës së pensioneve, përplasje me policinë

08:10, 29/03/2023
A+ Aa A-

Përplasjet me policinë i dëmtuan protestat e reformës së pensioneve në Paris të martën, megjithëse demonstratat ishin më të qeta se ditët e mëparshme, sipas AFP.

Njerëzit, disa të veshur me të zeza dhe të maskuar, plaçkitën një biznes, u vunë flakën koshave të plehrave, dëmtuan rrugët dhe goditën drejt policisë. Ata ishin rreth 700.

Trazirat u ndezën nga Presidenti Emmanuel Macron që po i  vazhdon planet për të rritur moshën e pensionit nga 62 në 64 vjeç - pa miratimin e parlamentit.

Reformat janë thellësisht jopopullore, me shumë që pretendojnë se ato do të prekin në mënyrë disproporcionale gratë dhe punëtorët më të varfër, megjithëse qeveria ka thënë se ndryshimi është i nevojshëm për ta bërë sistemin të zbatueshëm.

Ka pasur incidente të shumta të dhunës policore.

Protesta e djeshme shpërtheu në Bulevardin Volter, një rrugë e famshme në lagjen e 11-të të kryeqytetit francez, përballë sindikatave.

Oficerët hodhën gaz lotsjellës për të "shpërbërë" turmën, për të lejuar "ndërhyrjen e zjarrfikësve" dhe "të lehtësonin përparimin" e pjesës tjetër të procesionit kryesisht paqësor, sipas selisë së policisë së Parisit (PP).

55 persona u arrestuan dhe 10,000 kontrolle u bënë mbi demonstratën, thonë autoritetet.

Incidente të tjera ndodhën në Place de la Nation ndërsa policia u përpoq të shpërndante një demonstratë rreth orës 19:00.

Në drejtim të oficerëve u hodhën gurë dhe shishe, ndaj të cilave u qëllua me gaz lotsjellës.

Nga ora 20:30, qetësia ishte kthyer në shesh, ku kishin mbetur vetëm disa dhjetëra demonstrues.

Një grua e plagosur është parë nga shërbimet e urgjencës, vuri në dukje një gazetar i AFP në vendngjarje.

Të paktën katër të tjerë morën kujdes nga "mjekët e rrugës" vullnetarë. Disa kishin lëndime në kokë dhe një person kishte një lëndim të lehtë në këmbë.

Sipas ministrit të Brendshëm Gérald Darmanin, 13,000 policë - duke përfshirë 5,500 në Paris - u mobilizuan për ditën e dhjetë të protestës kundër reformës së pensioneve, një lëvizje që ai e përshkroi si "të paprecedentë".

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco