Lajmi i fundit

ÇIM PEKA LIVE/ Çfarë po ndodh në Kosovë?

Shefi i mbikëqyrjes bërthamore të OKB-së do të vizitojë centralin bërthamor të Zaporizhzhia

Shefi i mbikëqyrjes bërthamore të OKB-së do të vizitojë centralin bërthamor të Zaporizhzhia

14:32, 27/03/2023
A+ Aa A-

Kreu i Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë Atomike (IAEA), Rafael Grossi, pritet të vizitojë termocentralin bërthamor të Zaporizhzhia (NPP) në Ukrainë këtë javë.

Grossi shkroi në Twitter të dielën, duke thënë se ai është në rrugën e tij për një vlerësim të dorës së parë të "sigurisë bërthamore dhe situatës së sigurisë në objekt. Unë do të vazhdoj përpjekjet e mia për të mbrojtur centralin bërthamor gjatë konfliktit ushtarak në vazhdim dhe do të udhëheq rotacionin tonë të rregullt të radhës të ekspertëve të IAEA për dhe nga faqja.”

Në një deklaratë të lëshuar të shtunën, IAEA citoi Grossin të thoshte se donte të shihte "si ka evoluar situata që nga shtatori dhe të fliste me ata që operojnë objektin".

Grossi tha gjithashtu se situata në uzinë mbetet "e pasigurt" pavarësisht nga prania e IAEA në vend për shtatë muaj, sipas deklaratës.

Ai vazhdon të punojë për një propozim për të mbrojtur fabrikën, thuhet më tej në deklaratë.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco