Shkencëtarët krijojnë minj nga dy baballarë biologjikë

Shkencëtarët krijojnë minj nga dy baballarë biologjikë

20:24, 24/03/2023
A+ Aa A-

Shkencëtarët kanë krijuar për herë të parë minj me dy prindër biologjikisht meshkuj, një moment historik i rëndësishëm në biologjinë riprodhuese. Ekipi gjeneroi vezë nga qelizat e lëkurës së minjve meshkuj që, kur u implantuan te minjtë femra, vazhduan të prodhonin minj të vegjël të shëndetshëm.

Ky hulumtim mund të zgjerojë mundësitë për trajtimet e ardhshme të fertilitetit, duke përfshirë çiftet e të njëjtit seks dhe ndoshta të ndihmojë në parandalimin e zhdukjes së kafshëve të rrezikuara. Megjithatë, shkencëtarët paralajmërojnë se ka ende shumë për të mësuar për këtë.

“Pritet që aplikimi te njerëzit të marrë një kohë të gjatë, ndoshta 10 vjet ose më shumë. Edhe nëse aplikohet, ne kurrë nuk e dimë nëse vezët janë mjaftueshëm të sigurta për të prodhuar (një) bebe”, tha Katsuhiko Hayashi, profesor i biologjisë së gjenomit në Universitetin Osaka në Japoni.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco