Lajmi i fundit

PD: Përshëndesim raportin e Komisionit të Jashtëm të PE, në linjë me shqetësimet tona

SHBA sanksionon aeroplanin luksoz të Lukashenkos! Kosto për shtypjen e demokracisë në Bjellorusi

SHBA sanksionon aeroplanin luksoz të Lukashenkos! Kosto për shtypjen e demokracisë në Bjellorusi

17:52, 24/03/2023
A+ Aa A-

Në sanksionet e fundit financiare dhe diplomatike, SHBA po ndjek kompanitë dhe individët e përfshirë në goditjen kundër lëvizjes pro-demokratike të Bjellorusisë dhe përfshirjen e regjimit ekzistues në pushtimin rus të Ukrainës.

Administrata Biden sanksionoi të premten "avionin luksoz" personal të presidentit bjellorus, Alexander Lukashenko.

“Regjimi i Lukanshekos mbështetet në ndërmarrjet shtetërore dhe zyrtarët kryesorë për të gjeneruar të ardhura të konsiderueshme që mundësojnë akte shtypëse kundër popullit bjellorus," tha në një deklaratë nënsekretari i Thesarit Brian Nelson, një zyrtar i lartë i sanksioneve të SHBA.

Shtetet e Bashkuara mbeten të përkushtuara për të imponuar kosto ndaj regjimit të Lukashenkos për shtypjen e demokracisë dhe mbështetjen për luftën e Putinit, shtohet në deklaratë.

Individë dhe subjekte të tjera që përballen me sanksione:

Dy kompani, Kompania e hapur aksionare Bjelloruse Automobile Factory dhe Open Joint Stock Company Minsk Automobile Plant, dhe të dy drejtorët e tyre për mbështetjen dhe gjenerimin e të ardhurave për qeverinë bjelloruse.

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve i Bjellorusisë dhe shtatë anëtarët e tij të rinj për rolin e tyre në "ndalimin e kandidatëve të opozitës, mohimin e aksesit te vëzhguesit e sondazheve dhe certifikimin e numërimit të pasaktë të votave" në zgjedhjet mashtruese të vitit 2020.

Departamenti Amerikan i Shtetit po lëshon gjithashtu kufizime vizash për 14 individë të tjerë, duke përfshirë zyrtarë të regjimit. Aeroplani i Lukashenkos, EW-001PA, është një Boeing 737 i përdorur nga drejtuesi bjellorus dhe familja e tij për udhëtime ndërkombëtare.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco