SHBA dhe Kanadaja arrijnë marrëveshje për refuzimin e azilkërkuesve

SHBA dhe Kanadaja arrijnë marrëveshje për refuzimin e azilkërkuesve

08:43, 24/03/2023
A+ Aa A-

SHBA dhe Kanadaja kanë arritur një marrëveshje për të refuzuar azilkërkuesit në pikat kufitare jozyrtare, thonë zyrtarët.

Presidenti amerikan Joe Biden dhe kryeministri kanadez Justin Trudeau do ta shpallin paktin të premten gjatë vizitës së zotit Biden në Otavë.

Marrëveshja pritet të lejojë zyrtarët në të dy anët e kufirit të kthejnë azilkërkues të tillë që shkojnë në të dy drejtimet.

Pala amerikane ka parë gjithashtu një rritje të kalimeve të emigrantëve atje nga Kanadaja.

Masa është pjesë e përpjekjeve për të kufizuar fluksin e emigrantëve në Roxham Road, një vendkalim jozyrtar midis shtetit të Nju Jorkut dhe provincës së Quebec.

Si pjesë e marrëveshjes, Kanadaja do të krijojë një program të ri refugjatësh për 15,000 migrantë që ikin nga persekutimi dhe dhuna në Amerikën Jugore dhe Qendrore, thanë zyrtarë të paidentifikuar amerikanë për CBS News, partneri amerikan i BBC-së.

Zoti Biden është në Otava, Kanada, për 24 orë për të folur për një sërë çështjesh ekonomike, tregtare dhe imigracioni me zotin Trudeau. Marrëveshja e migracionit është planifikuar të shpallet përpara se ai të kthehet në SHBA të premten.

Marrëveshja është një amendament i Marrëveshjes së Vendit të Tretë të Sigurt të të dy palëve të vitit 2004, e cila kërkon që migrantët të bëjnë një kërkesë për azil në vendin e parë "të sigurt" që arrijnë, qoftë SHBA apo Kanada.

Marrëveshja e re do të mbyllte një boshllëk në Marrëveshjen e Vendit të Tretë të Sigurt që e pengonte Kanadanë të largonte ata që kalonin kufirin në pikat e kalimit jozyrtar.

Zbrazëtia kishte bërë që emigrantët të hynin në Kanada nga vende si rruga Roxham.

Autoritetet e qytetit të Nju Jorkut muajin e kaluar thanë se po siguronin bileta autobusi falas për migrantët që të udhëtonin drejt kufirit të SHBA-së me Kanadanë.

Negociatat për marrëveshjen e re të kufirit SHBA-Kanada kishin ngecur për muaj të tërë, sipas raporteve. Zyrtarët amerikanë thuhet se nuk donin të ripërpunonin marrëveshjen, pasi vendi ishte zhytur në krizën e tij të emigrantëve në kufirin SHBA-Meksikë.

Administrata e zotit Biden ka propozuar gjithashtu të godasë azilkërkuesit në kufirin jugor të SHBA-së me Meksikën, duke e bërë më të vështirë për migrantët të kërkojnë azil pasi të hiqen kontrollet kufitare Covid në maj. Propozimi ka hasur në reagime nga grupet e të drejtave të njeriut.

Marrëveshja e re SHBA-Kanada mund të hyjë në fuqi shpejt pasi nuk kërkon miratimin e Kongresit Amerikan.

Zoti Trudeau ka argumentuar se mënyra e vetme për të ndaluar kalimet e parregullta kufitare në rrugën Roxham është rinegocimi i Marrëveshjes së Vendit të Tretë të Sigurt.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco