Koreja e Veriut teston dronin sulmues nënujor që mund të gjenerojë 'tsunami radioaktiv'

Koreja e Veriut teston dronin sulmues nënujor që mund të gjenerojë 'tsunami radioaktiv'

08:33, 24/03/2023
A+ Aa A-

Koreja e Veriut ka testuar një dron të ri sulmues nënujor që mund të gjenerojë një cunami radioaktiv, ka pohuar media shtetërore e vendit.

Droni me aftësi bërthamore u lëshua këtë javë në brigjet e kontesë Riwon në Provincën Jugore Hamgyong.

Ai arriti objektivin e tij në gjirin e Hongwon, ku shpërtheu kokën e tij të testimit, sipas Agjencisë Qendrore Koreane të Lajmeve (KCNA), pasi kishte lundruar nën ujë për më shumë se 59 orë në një thellësi prej 80 deri në 150 metra.

Droni quhet Artizanati i Sulmit Bërthamor Nënujor pa pilot 'Haeil'. Haeil do të thotë cunami.

Është bërë për të hyrë tinëz në flotat detare dhe portet e armikut përpara se të prodhojë një shpërthim nënujor që krijon një valë radioaktive.

Testi "verifikoi besueshmërinë [e dronit]" dhe "konfirmoi aftësinë e tij të goditjes vdekjeprurëse", tha KCNA.

Janë testuar gjithashtu katër "raketa strategjike të lundrimit", të cilat fluturuan për më shumë se dy orë mbi det.

"Shoku i respektuar Kim Jong Un ishte shumë i kënaqur me rezultatet," tha KCNA.

Testimi vjen pasi SHBA-ja dhe Koreja e Jugut përfunduan një stërvitje 11-ditore që përfshinte trajnime të mëdha në terren, dhe ndërsa SHBA thuhet se përgatitej të dërgonte një aeroplanmbajtëse në zonë për më shumë stërvitje ushtarake.

Koreja e Veriut i përshkroi stërvitjet si "të qëllimshme, këmbëngulëse dhe provokuese" dhe tha se e kishin shtyrë atë në "një pikë të pakthyeshme të rrezikshme".

Ai i përshkroi SHBA-të si "imperialiste" dhe Korenë e Jugut si "regjim kukull tradhtarësh", duke thënë se të dy vendet "kishin nisur një stërvitje të rrezikshme në shkallë të gjerë, një stërvitje aktuale për pushtimin e DPRK".

Ministri i Mbrojtjes i Koresë së Jugut, Lee Jong-Sup, tha të enjten se Veriu nuk ka gjasa të ketë zotëruar teknologjinë për të armatosur armët e tij më të avancuara, megjithëse kishte bërë "përparim të rëndësishëm"

Leif-Eric Easley, një profesor në Universitetin Ewha në Seul, tha: "Pretendimi i fundit i Phenianit për të patur një dron nënujor me aftësi bërthamore duhet të përballet me skepticizëm.

“Por synohet qartë të tregojë se regjimi i Kim-it ka kaq shumë mjete të ndryshme të sulmit bërthamor sa që çdo sulm parandalues ​​ose prerje e kokës kundër tij do të dështonte në mënyrë katastrofike”.

Koreja e Veriut ka lëshuar më shumë se 20 raketa balistike dhe cruise këtë vit, pas një rekord prej më shumë se 70 të lëshuara vitin e kaluar.

Kim dëshiron të negociojë lehtësimin nga sanksionet perëndimore, por refuzon të pajtohet me kërkesat e SHBA për shkurtimin e programit të tij bërthamor fillimisht, duke thënë se kjo është e nevojshme që Veriu të mbrohet.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco