Bosi i arratisur i 'kriptokrashit' arrestohet në Mal të Zi

Bosi i arratisur i 'kriptokrashit' arrestohet në Mal të Zi

08:29, 24/03/2023
A+ Aa A-

Policia e Koresë së Jugut thotë se Do Kwon, shefi i arratisur i kriptomonedhës që qëndron pas kolapsit prej 40 miliardë dollarësh (32.5 miliardë paund) të tokenave terraUSD dhe Luna, është arrestuar në Mal të Zi.

Që atëherë ai është akuzuar për mashtrim nga prokurorët në SHBA.

Në fillim të këtij viti rregullatorët amerikanë akuzuan zotin Kwon dhe kompaninë e tij Terraform Labs për "orkestrimin e një mashtrimi shumë miliardë dollarësh të letrave me vlerë të aseteve kripto".

Firma nuk iu përgjigj menjëherë një kërkese të BBC për koment.

Autoritetet e Koresë së Jugut lëshuan një urdhër arresti për z. Kwon shtatorin e kaluar pasi besonin se Terraform Labs kishte shkelur rregullat e tregut të kapitalit.

Ata kishin menduar se ai ishte në Serbi, madje dërguan zyrtarë në Beograd për të negociuar, pasi të dy kombet nuk kanë një traktat ekstradimi.

Z. Kwon ka mohuar më parë se ishte fshehur, por nuk e zbuloi kurrë vendndodhjen e tij.

Lajmi për arrestimin e tij u nda fillimisht nga ministri i brendshëm i Malit të Zi, Filip Adzic, i cili tha në Twitter se "një nga të arratisurit më të kërkuar në botë" ishte arrestuar në aeroportin e Podgoricës.

Z. Adzic shtoi se i dyshuari dyshohet se udhëtonte me një emër të rremë me dokumente false. Autoritetet po prisnin për konfirmimin zyrtar të identitetit të burrit, tha ai.

Të premten, policia e Koresë së Jugut konfirmoi se i dyshuari në Mal të Zi ishte zoti Kwon, pasi gjurmët e gishtave të tij përputheshin me të dhënat zyrtare.

Z. Kwon është akuzuar veçmas për mashtrim nga prokurorët amerikanë.

Ai përballet me akuza për mashtrim të letrave me vlerë, mashtrim me tela, mashtrim me mallra dhe komplot, sipas një aktakuze të bërë publike në Gjykatën e Qarkut të SHBA në Manhattan të enjten. Një avokat i zotit Kwon nuk iu përgjigj menjëherë kërkesave të BBC për koment.

Mali i Zi nuk ka traktate ekstradimi me SHBA-në apo Korenë e Jugut.

Në shkurt, rregullatorët financiarë amerikanë thanë se Kwon dhe Terraform Labs me bazë në Singapor "dështuan t'i ofronin publikut një zbulim të plotë, të drejtë dhe të vërtetë siç kërkohet për një mori letrash me vlerë të aseteve kripto, veçanërisht për Luna dhe TerraUSD".

Ata dyshohet se pretenduan në mënyrë të përsëritur se argumentet do të rriteshin në vlerë dhe mashtruan investitorët në lidhje me stabilitetin e TerraUSD.

Megjithatë, vlera e tokenit dhe kriptomonedhës së lidhur me të Luna ra në afërsi të zeros majin e kaluar.

Ai shkaktoi një shitje në kriptovalutat kryesore si Bitcoin, Ethereum dhe Tether. Si rezultat, termi cryptocrash u bë trend në internet.

"Më thyhet zemra për dhimbjen që shpikja ime ju ka sjellë të gjithëve," tha zoti Kwon në atë kohë .

Në nivel global, investitorët në TerraUSD dhe Luna humbën rreth 42 miliardë dollarë, sipas firmës analitike të blockchain Elliptic.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco