Protestuesit në Francë i vënë zjarrin bashkisë, mbi 1 milion njerëz dalin në shesh kundër skemës së pensioneve

Protestuesit në Francë i vënë zjarrin bashkisë, mbi 1 milion njerëz dalin në shesh kundër skemës së pensioneve

22:41, 23/03/2023
A+ Aa A-

 

Bashkisë së Bordosë i është vënë zjarri ndërsa protestat franceze vazhduan për planet për të rritur moshën e pensionit.

Më shumë se një milion njerëz dolën në rrugë në të gjithë Francën të enjten, me 119,000 në Paris, sipas shifrave nga ministria e brendshme.

Policia hodhi gaz lotsjellës ndaj protestuesve në kryeqytet dhe 80 persona u arrestuan në të gjithë vendin.

Protestat u nxitën nga legjislacioni që rrit moshën e pensionit me dy vjet në 64.

Zjarri përfshiu atë që dukej të ishte dera e përparme e bashkisë në qytetin jugperëndimor të Bordo të enjten në mbrëmje pas një dite protestash dhe përleshjesh.

Nuk ishte e qartë se kush ishte përgjegjës për zjarrin, i cili u shua shpejt nga zjarrfikësit.

Në Paris, demonstratat përgjithësisht paqësore panë përleshje të herëpashershme të policisë me rebelët e maskuar, të cilët thyen xhamat e dyqaneve, demoluan mobiljet e rrugës dhe sulmuan një restorant McDonalds, sipas agjencisë së lajmeve Reuters.

Protestat, tashmë në ditën e tyre të nëntë, ndërprenë gjithashtu udhëtimin me tren, rafineritë e naftës dhe panë mësues dhe punëtorë në aeroportin Charles de Gaulle të Parisit të dilnin nga puna.

Sindikatat franceze kanë bërë thirrje për ditën e dhjetë të grevës dhe protestave të martën e ardhshme. Kjo do të përkonte me ditën e fundit të plotë të vizitës shtetërore të mbretit Charles III në vend.

Trazirat pasojnë vendimin e qeverisë për të detyruar legjislacionin për të rritur moshën e pensionit përmes dhomës së ulët të parlamentit - ku i mungon shumica absolute - pa votim.

Presidenti francez Emmanuel Macron mbrojti masën, duke thënë se reforma është një domosdoshmëri.

Kryeministrja e Francës, Elisabeth Borne, ka thënë se ndryshimet janë thelbësore për të parandaluar një deficit të madh në sistem në të ardhmen.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco