Myku rezistent ndaj ilaçeve po përhapet me 'ritëm alarmues' në spitalet amerikane

Myku rezistent ndaj ilaçeve po përhapet me 'ritëm alarmues' në spitalet amerikane

13:09, 23/03/2023
A+ Aa A-

Rastet e një myku të rrezikshëm rezistent ndaj ilaçeve të zakonshme janë përhapur me një "ritëm alarmues" në të gjithë Shtetet e Bashkuara që nga fillimi i pandemisë së koronavirusit, sipas Qendrave të SHBA për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve.

Rastet e Candida auris, një kërpudhë në zhvillim e konsideruar si një kërcënim urgjent i rezistencës antimikrobike (AMR), u trefishuan në SHBA gjatë vetëm tre viteve dhe më shumë se gjysma e shteteve të vendit e kanë raportuar tani atë.

Gjithashtu shqetësuese ishte trefishimi në vitin 2021 i numrit të rasteve rezistente ndaj ekinokandinave, ilaçi më i rekomanduar për trajtimin e infeksioneve C. auris, raportoi agjencia shëndetësore.

Pandemia e COVID-19 ka të ngjarë të çojë në një rritje të rasteve, shkruajnë studiuesit e CDC në gazetën, botuar këtë javë nga Annals of Internal Medicine.

Punonjësit e spitalit ishin të tensionuar nga pacientët me koronavirus dhe kjo ka të ngjarë të zhvendosë fokusin e tyre nga dezinfektimi i disa llojeve të tjera të mikrobeve, thanë ata.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco