Lajmi i fundit

TASK FORCE/ Raporti i KE: Rruga drejt BE cënohet nga qeveria

Të rinjtë evropianë, të ashpër si ndaj SHBA-së, edhe ndaj Kinës - studim

Të rinjtë evropianë, të ashpër si ndaj SHBA-së, edhe ndaj Kinës - studim

13:05, 23/03/2023
A+ Aa A-

Të rinjtë evropianë janë kritikë të ashpër si ndaj SHBA-së ashtu edhe ndaj Kinës, megjithëse për arsye të ndryshme, sipas një studimi të ri.

Qendra Kërkimore Pew me qendër në SHBA zbuloi se britanikët, francezët dhe gjermanët e moshës 18 deri në 29 vjeç kanë "pak gjëra pozitive për të thënë" për superfuqitë e botës.

SHBA u gjykua keq për rolin e vetë-supozuar si "polic botëror" dhe ndërhyrjet e saj katastrofike ushtarake në të kaluarën, veçanërisht në Lindjen e Mesme.

Ndërkohë, Kina u kritikua për ekspansionizmin e saj dhe shkeljet e të drejtave të njeriut, por fitoi respekt për "fuqinë e saj ekonomike".

Të intervistuarit ishin nga i gjithë spektri politik.

Në studimin e publikuar të mërkurën, të rinjtë evropianë u zbuluan se ishin të shqetësuar për të kaluarën e Kinës në të drejtat e njeriut, krahas politikave të saj ekspansioniste ndaj Hong Kongut dhe Tajvanit.

Pekini është dënuar gjerësisht për represionin e tij ndaj ujgurëve myslimanë në Xinjiang, duke përfshirë ndalimin arbitrar të më shumë se një milion prej tyre në "kampet e riedukimit" dhe sterilizimin e detyruar të grave.

Grupi në fokus, i përbërë nga njerëz nga kryeqytetet e çdo vendi, ishte "kryesisht pesimist" për marrëdhëniet e ardhshme me Kinën, të cilën ata e krahasuan me "fabrikën e botës".

Ata ishin të kujdesshëm ndaj investimeve kineze në mbarë botën veçanërisht.

Një gjerman e konsideroi "tejet të rrezikshme që ata përpiqen të blejnë ose të ndërtojnë infrastrukturë në çdo vend".

Megjithatë, mbizotëronte një "ndjenjë e fortë pragmatizmi", me grupin që besonte se do të ishte shumë e dëmshme ekonomikisht të ndërpriteshin lidhjet me fuqinë aziatike.

Shtetet e Bashkuara gjithashtu nuk dolën të padëmtuara, me të rinjtë evropianë të rritur në moshë në vitet e diskutueshme të Trump.

Amerika u kritikua për mënyrën se si e ka përdorur fuqinë e saj jashtë shtetit, si fuqia më e madhe ushtarake në botë.

Një francez i tha Qendrës Kërkimore Peë: "Ata [SHBA] kanë nisur luftëra që ishin krejtësisht të paligjshme, kundër opinionit të OKB-së, madje, pa asnjë mandat."

Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara nuk e sanksionoi pushtimin amerikan të Irakut në vitin 2003, i cili çoi në vdekjen e më shumë se gjysmë milioni njerëzve.

Më vonë ai u shpall i paligjshëm nga Sekretari i Përgjithshëm i atëhershëm i OKB-së, Kofi Annan.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco