Tensione në rritje mes Kinës dhe Amerikës

Tensione në rritje mes Kinës dhe Amerikës

14:34, 21/03/2023
A+ Aa A-

Zëdhënësja e zyrës së presidentit të Tajvanit njoftoi më herët se presidentja Tsai Ing-wen do të vizitojë Guatemalën dhe Belizen më 29 mars, përmes Nju Jorkut dhe Los Anxhelosit.

Burimet e Reuters thonë se Kryetari i Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA-së, Kevin McCarthy, planifikon të takohet me Tsai Ing-wen në Kaliforni, por Taipei ende nuk e ka konfirmuar këtë informacion.

"Kina është seriozisht e shqetësuar"

Kina tha më parë se ishte "shumë e shqetësuar" për vizitën. 

Një zyrtar i lartë në Uashington tha se kjo është një praktikë standarde dhe se çdo president i Tajvanit ka udhëtuar tashmë nëpër SHBA, si dhe vetë Tsai Ing-wen, gjashtë herë deri më tani.

Në të gjitha udhëtimet e mëparshme nëpër SHBA, Tsai Ing-wen u takua me përfaqësues të Kongresit të SHBA, shtoi zyrtari.

Sipas tij, Pekini nuk duhet ta përdorë këtë situatë si justifikim për ndonjë veprim agresiv ndaj Taipeit.

Uashingtoni i tha Pekinit se asgjë nuk ka ndryshuar në krahasim me vizitat e mëparshme të presidentëve tajvanezë.

Presidenti amerikan Joseph Biden shpreson të flasë së shpejti me presidentin kinez Xi Jinping dhe Sekretari amerikan i Shtetit Anthony Blinken dëshiron të gjejë një datë të re për udhëtimin e tij në Kinë, i cili u anulua.

Vizita e Xi Jinping në Rusi

Kjo dramë aktuale vjen në një kohë kur presidenti kinez Xi Jinping po viziton Vladimir Putin.

Vizita e Xi Jinping në Rusi do të zgjasë nga 20 deri më 22 mars. 

Ky është udhëtimi i parë i Xi Jinping jashtë vendit që kur ai u rizgjodh për një mandat të tretë si kreu i shtetit, por edhe që nga fillimi i luftës në Ukrainë.

Bisedimet e djeshme mes Putinit dhe Xi Jinping zgjatën katër orë e gjysmë.

Ky takim erdhi pasi Gjykata Ndërkombëtare Penale lëshoi ​​një urdhër-arresti për Vladimir Putin për "marrjen me forcë" të fëmijëve ukrainas në Rusi. 

Me këtë lëvizje Kina i dërgoi një mesazh të fortë edhe Perëndimit, e veçanërisht SHBA-së, me të cilat ka disa vite që ka tensione të mëdha, veçanërisht për Tajvanin.

Xi Jinping iu drejtua presidentit rus si një "mik i dashur", duke theksuar se ai besonte se populli rus do ta mbështeste atë në përpjekjet e tij.

Kina i kushton vëmendje të madhe zhvillimit të marrëdhënieve me Rusinë, sepse ajo ka logjikën e saj historike, pasi ne jemi vendet fqinje dhe partnerët më të mëdhenj në bashkëpunimin strategjik gjithëpërfshirës, ​​theksoi Xi.

Perëndimi po i mbështet shpresat e tij te Xi për të bindur Putinin të tërheqë trupat nga Ukraina dhe në këtë mënyrë t'i japë fund konfliktit të përgjakshëm.

Drama me tullumbacet spiune

Se sa të brishta dhe të tensionuara janë marrëdhëniet SHBA-Kinë, tregon rasti i fillimit të shkurtit, kur lajmi për një balonë spiune kineze mbi SHBA bëri xhiron e botës. Në fillim të shkurtit, doli informacioni se Pentagoni po gjurmonte një balonë të dyshuar kineze të mbikqyrjes në lartësi të madhe mbi Shtetet e Bashkuara kontinentale.

Kina ka mohuar se baloni është përdorur për spiunazh, por Pentagoni dyshon se ai është i fundit në një seri misionesh kineze në lartësi të mëdha për të hetuar mbrojtjen e SHBA.

Ushtria amerikane më vonë njoftoi se një balonë spiune kineze ishte rrëzuar mbi Oqeanin Atlantik dhe presidenti i SHBA-së Joseph Biden vuri në dukje se misioni i rrëzimit ishte i suksesshëm. Sekretari i Mbrojtjes Lloyd Austin tha se autoritetet kineze po përdornin balonën e rrëzuar nga SHBA mbi Oqeanin Atlantik "për të monitoruar vendndodhjet strategjike në SHBA kontinentale".

Administrata amerikane vendosi të shtyjë vizitën e Sekretarit Amerikan të Shtetit Anthony Blinken në Pekin pasi një balonë spiune kineze u zbulua duke fluturuar mbi kontinentin e SHBA. Shfaqja e balonës në qiell mbi SHBA bëri që zyrtarët të vendosin se vizita e Blinken në Pekin tani do të dërgonte sinjalin e gabuar, thanë zyrtarë të ditur.

Ushtria amerikane më vonë rrëzoi tre objekte të tjera të paidentifikuara mbi Amerikën e Veriut.

Tensionet rreth AUKUS

Në mes të marsit të këtij viti, pasuan tensione të reja midis SHBA-së dhe Kinës, lidhur me nëndetëset me energji bërthamore.

Pasi Shtetet e Bashkuara, Australia dhe Mbretëria e Bashkuar zbuluan se Australia do të merrte nëndetëse me energji bërthamore në fillim të dekadës së ardhshme, Kina tha se të tre vendet kishin "vazhduar të ecin në një rrugë të rrezikshme" dhe e quajti AUKUS përhapjen "ilegale" bërthamore.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco