Kryeministri japonez mbërrin në Kiev ndërsa Ukraina 'zmbraps avancimin rus për në qendër të Bakhmutit'

Kryeministri japonez mbërrin në Kiev ndërsa Ukraina 'zmbraps avancimin rus për në qendër të Bakhmutit'

13:35, 21/03/2023
A+ Aa A-

Forcat e Kievit kanë zmbrapsur përpjekjet ruse për të avancuar në qendër të Bakhmutit, ka pohuar një gjeneral i lartë ukrainas.

Beteja disamujore për qytetin e vogël lindor është bërë një nga më të përgjakshmet e luftës gati 13-mujore të Rusisë në Ukrainë.

“Grupet e sulmit të armikut po përpiqen të avancojnë nga periferia në qendër të qytetit, por forcat tona të mbrojtjes po punojnë dhe i shkatërrojnë ato 24/7”, shkroi në Telegram Oleksandr Syrskyi, komandanti i Forcave Tokësore të Ukrainës.

Ai pretendoi se kishte luftime intensive përgjatë vijës së frontit lindor.

Rusia e ka bërë pushtimin e Bakhmutit një prioritet në strategjinë e saj për të marrë kontrollin e rajonit industrial të Donbasit të Ukrainës.

Dhe nëse forcat ruse marrin Bakhmutin, do të jetë fitimi i parë territorial i Moskës që nga vera e kaluar.

Deklarata e gjeneralit ukrainas vjen në ditën kur kryeministri japonez Fumio Kishida ka mbërritur në kryeqytetin ukrainas për bisedime me Volodymyr Zelenskyy.

Vizita e tij e papritur vjen një ditë pasi Xi Jinping, udhëheqësi kinez, u mirëprit në Moskë nga Vladimir Putin. 

 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco