Lista me vendet më të lumtura në botë: Si renditet Shqipëria?

Lista me vendet më të lumtura në botë: Si renditet Shqipëria?

12:53, 21/03/2023
A+ Aa A-

Raporti Botëror i Lumturisë, i cili është një raport i OKB-së, u bazua në të dhënat e sondazheve globale nga njerëzit në më shumë se 150 vende. Shtetet u renditën  bazuar në vlerësimet mesatare të jetës së tyre përgjatë viteve 2020-2022.

Për të gjashtin vit radhazi, Finlanda është vendi më i lumtur në botë. Ajo ndiqet nga Danimarka, Islanda, Izraeli dhe Holanda që mbyll top5.

Lista vijon kështu:

1. Finlanda

2. Danimarka

3. Islanda

4. Izraeli

5. Holanda

6. Suedia

7. Norvegjia

8. Zvicra

9. Luksemburgu

10. Zelanda e Re

11. Austria

12. Australia

13. Kanadaja

14. Irlanda

15. Shtetet e Bashkuara

16. Gjermania

17. Belgjika

18. Republika Çeke

19. Mbretëria e Bashkuar

20. Lituania

Shqipëria renditet në vendin e 83 nga 109 shtete gjithsej. Për ta krahasuar me vendet e rajonit: Kosova renditet në vendin 34; Mali i Zi në vendin 67; Greqia në vendin 58; Maqedonia e Veriut në vendin 87; Serbia në vendin 45.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco