‘Partneritet pa kufij’: prioritetet ekonomike të Xi dhe Putin

‘Partneritet pa kufij’: prioritetet ekonomike të Xi dhe Putin

08:30, 21/03/2023
A+ Aa A-

Presidenti kinez Xi Jinping po takohet me homologun e tij rus Vladimir Putin në një vizitë tre-ditore që synon të forcojë lidhjet Pekin-Moskë dhe të çimentojë statusin e Kinës si një ndërmjetës fuqie globale.

Pasi ndihmoi për të rregulluar një zbutje midis Arabisë Saudite dhe Iranit në fillim të këtij muaji, Xi po përdor udhëtimin për të promovuar një plan paqeje prej 12 pikash për të zgjidhur luftën në Ukrainë – një propozim që Putin thuhet se e sheh “me respekt”.

Megjithatë, me planin e paqes të Xi-së që merr një përgjigje të vakët në Kiev dhe Uashington, udhëheqësi kinez ka më shumë gjasa të ketë sukses duke mbështetur bashkëpunimin ekonomik me Putinin, i cili është thelluar në mes të izolimit në rritje të Moskës.

"Udhëtimi i Xi në Rusi ka të bëjë kryesisht me mbajtjen e marrëdhënieve më të ngushta kino-ruse në epokën pas pandemisë, kur të dyja fuqitë po përjetojnë kohë të vështira," tha për Al Jazeera Edward Chan, një bashkëpunëtor postdoktor në Qendrën Australiane për Kinën në Botë.

“Është e drejtë të pritet që Kina dhe Rusia të kenë një lidhje më të ngushtë ekonomikisht dhe diplomatikisht,” shtoi Chan.

Këtu janë fushat kryesore ekonomike ku Xi dhe Putin ka të ngjarë të fokusohen për një bashkëpunim më të madh.

Energjia ruse

Kina është shfaqur si një blerës kryesor i naftës dhe gazit rus me zbritje të mprehtë pasi blerësit perëndimorë kanë ndaluar importet e energjisë.

Rusia ishte furnizuesi kryesor i Kinës me naftë në janar dhe shkurt me 1.94 milionë fuçi në ditë, nga 1.57 milionë në 2022, sipas të dhënave të doganave kineze. Eksportet e naftës së papërpunuar të Rusisë në Kinë janë gjithashtu në rritje, duke u rritur me 8 për qind në vitin 2022 në 1.72 milionë fuçi në ditë.

Importet e Kinës të gazit rus të tubacionit dhe gazit natyror të lëngshëm vitin e kaluar u rritën përkatësisht 2.6 herë dhe 2.4 herë, në 3.98 miliardë dhe 6.75 miliardë dollarë.

Ndërkohë, importet e qymyrit rus nga Kina u rritën me 20 për qind në 68.06 milionë tonë.

Rritja e shitjeve të energjisë i ka dhënë ekonomisë ruse, e cila u tkurr me 2.1 përqind më pak se sa pritej vitin e kaluar, një mjet shpëtimi shumë i nevojshëm përballë sanksioneve. Përveç Kinës, blerës të tjerë kryesorë të energjisë ruse përfshijnë Indinë dhe Turqinë, të cilat kanë përfituar nga një kufi ndëshkues i çmimit të naftës ruse për të aksesuar energjinë më të lirë. Analistët presin që shitjet të vazhdojnë të rriten pasi lufta në Ukrainë nuk tregon asnjë shenjë përfundimi.

Importet e mallrave kineze

Pak para pushtimit rus të Ukrainës, Kina dhe Rusia njoftuan një "partneritet pa kufij". Pjesa më e madhe e kësaj është manifestuar në tregti.

Ndërsa Rusia i shet energji Kinës, Rusia ka rritur importet e mallrave kineze, duke përfshirë makineri, elektronikë, metale bazë, automjete, anije dhe avionë.

Eksportet e Kinës në Rusi arritën në 76.12 miliardë dollarë në vitin 2022, nga 67.57 miliardë dollarë një vit më parë, sipas të dhënave të doganave kineze.

Një eksod i markave perëndimore nga Rusia ka qenë një ndihmë për industritë kineze si prodhimi i automjeteve, me Geely Automobile Holdings, Chery Automobile dhe Great Wall Motor të Kinës që morën 17 për qind të tregut rus vitin e kaluar.

Në përgjithësi, tregtia dypalëshe midis dy palëve u rrit me gati një të tretën vitin e kaluar në rreth 190 miliardë dollarë dhe ka të ngjarë të vazhdojë të rritet. Marrëdhëniet e tyre ekonomike, megjithatë, janë të pabalancuara.

Ndërsa Kina është partneri më i rëndësishëm ekonomik i Rusisë, tregtia mes të dyjave zvogëlohet nga tregtia e Kinës me Shoqatën e Kombeve të Azisë Juglindore, Bashkimin Evropian dhe Shtetet e Bashkuara, sipas të dhënave doganore. Tregtia ndërmjet këtyre tre partnerëve kryesorë tregtarë në vitin 2022 vlerësohej respektivisht në 947 miliardë dollarë, 821 miliardë dollarë dhe 734 miliardë dollarë, sipas të dhënave të qeverisë.

Përpara udhëtimit të tij në Moskë, Xi botoi një letër të gjatë të nënshkruar në Gazetën Ruse duke bërë thirrje për bashkëpunim më të madh ekonomik, investime dhe tregti të dyanshme.

De-dollarizimi i Rusisë

Ekonomia e Rusisë u gjymtua përkohësisht në ditët e para të pushtimit të Ukrainës nga lëvizjet perëndimore për ngrirjen e aseteve të bankës qendrore të Rusisë dhe bankave tregtare ruse, ndërprerjen e institucioneve financiare ruse nga sistemi ndërkombëtar i pagesave SWIFT dhe largimin e bankave perëndimore dhe kartës së kreditit. kompanitë.

Me daljen e Rusisë nga sistemi financiar ndërkombëtar i dominuar nga dollari, juani dhe kriptomonedha kineze kanë hyrë në boshllëk. Pjesa e transaksioneve të bazuara në juan u rrit nga 0.4 përqind në 14 përqind të totalit në një periudhë nëntëmujore, sipas Carnegie Endowment for International Peace. Në shtator, dy banka ruse filluan të japin hua në juan dhe gjithashtu të përdorin monedhën për transferime parash në vend të SWIFT.

Mbështetja në rritje e Rusisë në juan e bëri vendin në tetor të bëhet qendra e katërt më e madhe tregtare në det të hapur për monedhën kineze.

Mes pakësimit të rezervave të dollarit për shkak të sanksioneve, banka qendrore e Rusisë në janar shiti 47 milionë dollarë juanë për të kompensuar boshllëqet në buxhetin e saj nga të ardhurat më të ulëta të naftës dhe gazit.

Shkëmbimi i dollarit dhe euros me juan mund të jetë një zgjidhje efektive afatshkurtër, por do ta bëjë Rusinë më të varur financiarisht nga Kina, tha Alexandra Prokopenko, një anëtare vizitore në Këshillin Gjerman për Marrëdhëniet me Jashtë, në një artikull të fundit për Carnegie. Fondi për Paqe Ndërkombëtare.

“Dedollarizimi i ekonomisë, për të cilin autoritetet ruse janë kaq krenare, në thelb përkthehet në 'juanizim'. Rusia po shkon drejt një zone të monedhës së juanit, duke shkëmbyer varësinë e saj nga dollari me mbështetjen në juan”, tha Prokopenko. “Ky vështirë se është një zëvendësim i besueshëm: tani rezervat dhe pagesat ruse do të ndikohen nga politikat e Partisë Komuniste Kineze dhe Bankës Popullore të Kinës. Nëse marrëdhëniet midis dy vendeve përkeqësohen, Rusia mund të përballet me humbje rezervash dhe ndërprerje të pagesave.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco