SHBA: Kina dhe Rusia nuk kanë fuqinë tonë

SHBA: Kina dhe Rusia nuk kanë fuqinë tonë

23:17, 20/03/2023
A+ Aa A-

Zëdhënësi i Këshillit të Sigurisë Kombëtare të SHBA-së, John Kirby, komentoi në një konferencë për shtyp shkallën në të cilën Kina dhe Rusia po sfidojnë ndikimin global të SHBA-së. 

“Asnjë komb tjetër në botë, asnjë, nuk ka rrjetin e aleancave dhe partneriteteve që ka SHBA,” tha ai.

Ai vazhdoi t’i referohej takimit të 10-të të Grupit të Kontaktit të Mbrojtjes së Ukrainës të organizuar nga SHBA-të, ku secili prej tyre tha se kishte marrë pjesë përfaqësues të më shumë se 50 kombeve.

“Kjo është fuqia e udhëheqjes amerikane. Dhe ju nuk e shihni atë fuqi nga Rusia dhe Kina. Këto janë dy vende që nuk kanë të njëjtin rrjet miqsh dhe partnerësh”, tha ai.

“Dhe një nga arsyet pse po e shihni atë marrëdhënie shtrënguese [midis Kinës dhe Rusisë] është sepse ata e kuptojnë se nuk e kanë atë themel të fortë të mbështetjes ndërkombëtare për atë që po përpiqen të bëjnë, gjë që në thelb është sfidë amerikane, lidershipi në mbarë botën”.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco