Krime/ VIDEO e Putinit duke çaluar, shfaqja që ‘ringjalli’ thashetheme për shëndetin e tij

Krime/ VIDEO e Putinit duke çaluar, shfaqja që ‘ringjalli’ thashetheme për shëndetin e tij

22:02, 18/03/2023
A+ Aa A-

Në 9-vjetorin e aneksimit të gadishullit në Federatën Ruse, Vladimir Putin, vetëm 24 orë pas urdhrit të arrestit të Gjykatës Penale Ndërkombëtare për krime lufte - A mund të arrestohet vërtet?

Skenarët e rinj për shëndetin e presidentit rus, Vladimir Putin  japin e marrin në orët e fundit, pasi gjatë vizitës së tij në Krime për të shënuar nëntë vjetorin e aneksimit të gadishullit në Federatën Ruse në vitin 2014, ai u shfaq duke çaluar duke ecur, diçka që vërehet për herë të parë në krahasim me daljet e tij të fundit publike.

Videot kanë bërë xhiron e internetit që prej mesditës së sotme pas paraqitjes së papritur të presidentit 71-vjeçar rus në Krime, e cila u bë shkak për komente të reja për çështjen e shëndetit të tij, që në momentin ku shihet Putin.

Duke ecur në rrugët e Sevastopolit i shoqëruar nga zyrtarë rusë, është e qartë se një problem po i shqetëson këmbën.

Vlen të theksohet se vizita ka ndodhur vetëm një ditë pas urdhrit të arrestit të lëshuar ndaj tij nga Gjykata Penale Ndërkombëtare në Hagë.

Për më tepër, Rusia që në momentin e parë ka shprehur jo vetëm mosmiratimin e tij, por edhe përçmimin për vendimin e Gjykatës Penale Ndërkombëtare në Hagë.

Në fakt, ka mundësi që paraqitja e papritur e Putinit sot të ishte një lëvizje për të treguar indiferencën e tij ndaj akuzave në veçanti dhe përbuzjen e tij për vendimet e nxjerra nga GJNP në përgjithësi.

Vihet re se ai zyrtarisht u akuzua si "përgjegjës për kryerjen e krimeve të luftës në Ukrainë" dhe më pas kundër tij u lëshua një urdhër arresti.

Në këtë kontekst, vizita e sotme e Vladimir Putin mund të interpretohet si një paraqitje që synon të provokojë reagime dhe të kthejë vëmendjen mbi të, duke treguar se ai nuk ka ndërmend t'u "bindet" urdhrave dhe vendimeve të organit gjyqësor të Kombeve të Bashkuara që gjykon mosmarrëveshjet ndërmjet shteteve.

Image

Image

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco