Britani, gjendet një mozaik i shkëlqyer i një vile romake nën truallin e hapur për supermarket

Britani, gjendet një mozaik i shkëlqyer i një vile romake nën truallin e hapur për supermarket

09:02, 18/03/2023
A+ Aa A-

Arkeologët kanë zbuluar ato që ata besojnë se janë mbetjet e një vile romake dhe banjës nën truallin e caktuar për një supermarket. Zbulimi, i cili përmban tulla me mozaik, u bë në Warrington Road në Olney, Buckinghamshire.

Trualli po hapej për ndërtimin e supermarketit të ri Aldi.

Oxford Archaeology, i cili kreu punën për zhvilluesin Angle Property, e cilësoi mozaikun "gjetje arkeologjike të një rëndësie të madhe".

Gërmimi u autorizua për shkak të afërsisë së vendit me sitin ekzistues romak në Olney.

Arkeologët thanë se mozaiku përmbante "ngjyra të gjalla dhe modele të ndërlikuara dekorative" të përbërë nga pllaka të kuqe, të bardha dhe blu.

Shumica e veprave të lashta të artit besohej se shtriheshin nën Ëarrington Road, kështu që nuk mund të hetoheshin plotësisht, tha ekipi .

Arkeologët e Oksfordit thanë se pas konsultimeve me  Këshillin Milton Keynes dhe “Historic England”, mozaiku është ruajtur në atë vend.

Kjo do të thotë se materialet janë vendosur mbi tullat për ta mbrojtur atë, për të lejuar që ndërtimi të vazhdojë pa shkaktuar dëme.

John Boothroyd, menaxher i lartë i projektit në Oxford Archaeology, tha: “Zbulimi i këtij mozaiku fantastik i tejkaloi shumë ato pritshmëri.

"Të jesh në gjendje të ruash mbetjet e kësaj cilësie dhe rëndësie është një rezultat i shkëlqyer dhe një rezultat që mund të ishte arritur vetëm me mbështetjen e Angle Property."

Anthony Williamson, drejtor ekzekutiv i Angle, tha se gjetja "na kishte befasuar të gjithëve" dhe premtoi se "do të regjistrohet plotësisht" dhe informacioni rreth tij do të publikohet.

Image

Image

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco