Vizita e papritur/ Presidenti ukrainas falënderon Britaninë për mbështetjen e saj të madhe

Vizita e papritur/ Presidenti ukrainas falënderon Britaninë për mbështetjen e saj të madhe

13:50, 08/02/2023
A+ Aa A-

Volodymyr Zelensky përshëndeti 'mbështetjen e madhe' të Britanisë për Ukrainën sot ndërsa zhvilloi bisedime me kryeministrin britanik Rishi Sunak në Downing Street.

Presidenti ukrainas po bën vizitën e tij të parë në Mbretërinë e Bashkuar që nga pushtimi i Rusisë.

Ai u prit  në aeroportin Stansted në Essex, nga kryeministri britanik.

Dyshja më pas udhëtuan në Downing Street për bisedime në një ditë kur Sunak u zotua të rrisë më tej mbështetjen ushtarake të Britanisë për Ukrainën dhe gjithashtu vendosi më shumë sanksione ndaj Rusisë.

Duke folur në numrin 10, Zelensky falënderoi popullin britanik "për mbështetjen tuaj të madhe që nga ditët e para të pushtimit në shkallë të plotë".

“Faleminderit shumë Rishi që më ftove dhe për nder të madh që jam këtu në Britani”, shtoi ai.

Presidenti ukrainas u prit me duartrokitje teksa hynte në numrin 10 mbi një tapet të kuq të shtruar në Downing Street.

 Zelensky do t'i drejtohet dhomave të Parlamentit dhe do të mbajë një audiencë me Mbretin Charles në Pallatin Buckingham.

Ai do të përdorë gjithashtu vizitën e tij të papritur për t'u takuar me disa nga trupat e tij ukrainase që po trajnohen në Britani.

Zoti Sunak premtoi sot mbështetje shtesë ushtarake për Ukrainën, duke përfshirë - në mënyrë thelbësore - trajnimin e pilotëve të avionëve luftarakë ukrainas.

Kjo mund të hapë rrugën që forcat ukrainase të fluturojnë avionë të sofistikuar të standardeve të NATO-s, një kërkesë kyçe e Zelensky.

Britania njoftoi gjithashtu një raund të ri sanksionesh ndaj ushtrisë ruse dhe elitave të Kremlinit këtë mëngjes, në një përpjekje për të forcuar më tej shtrëngimin ekonomik mbi regjimin e Vladimir Putin.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco