‘Sulm i pamëshirshëm dhe i urryer’/ Menjëherë pas tërmetit, Asad bombardon qytetin sirian të kontrolluar nga rebelët

‘Sulm i pamëshirshëm dhe i urryer’/ Menjëherë pas tërmetit, Asad bombardon qytetin sirian të kontrolluar nga rebelët

15:40, 07/02/2023
A+ Aa A-

Qeveria siriane bombardoi një zonë të vendit të kontrolluar nga opozita menjëherë pas tërmetit, sipas qeverisë së Mbretërisë së Bashkuar.

Presidenti Bashar al-Assad nisi një “sulm vërtet të pamëshirshëm dhe të urryer” në Marea, një qytet në Sirinë veriperëndimore të prekur nga tërmeti, tha deputetja britanike Alicia Kearns, e cila kryeson Komitetin e Punëve të Jashtme.

Sekretari i Jashtëm James Cleverly kritikoi regjimin e Asadit për “bombardimin plotësisht të papranueshëm”.

Z. Cleverly tha: “[Zonja Kearns] ka absolutisht të drejtë kur theksoi bombardimet plotësisht të papranueshme të zonave menjëherë pas kësaj fatkeqësie natyrore.

“Fatkeqësisht, kjo flet për një model sjelljeje të gjatë nga regjimi i Asadit, një regjim që ne e dënojmë, e kemi sanksionuar dhe do të vazhdojmë të sjellë sanksione – duke punuar me miqtë dhe partnerët tanë ndërkombëtarë – për të provuar dhe parandaluar shfaqjen e sjelljeve të tilla.”

Pjesa më e madhe e Sirisë është shkatërruar nga vitet e luftës civile dhe kontrolli i kontestuar i territoreve pranë kufirit me Turqinë.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco