VIDEO/ Deri më tani mbi 40 pasgoditje nga tërmeti tragjik, ja çfarë paralajmërohet për ditët në vazhdim

VIDEO/ Deri më tani mbi 40 pasgoditje nga tërmeti tragjik, ja çfarë paralajmërohet për ditët në vazhdim

12:39, 06/02/2023
A+ Aa A-

Pasgoditjet e tërmetit shkatërrues në Turqi dhe Siri mund të zgjasin për ditë edhe javë, ka paralajmëruar një inxhinier kërkimi dhe shpëtimi.

Duke folur për Sky News, Mark Scorer tha se shtatë ditët e ardhshme do të jenë “kritike për gjetjen e jetëve nën rrënoja”.

Ai shtoi se ekipet do të duhet të jenë të vetëdijshëm për goditjet pasgoditëse në çdo moment, pasi do të ketë edhe të tjera shembje banesash.

Qindra njerëz janë vrarë nga tërmeti dhe shumë të tjerë janë plagosur. Operacionet e kërkim-shpëtimit po vazhdojnë dhe një apel është bërë që komuniteti ndërkombëtar të dërgojë ndihmë.

 

 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco