Bobi thyen rekordin botëror si qeni më i moshuar në botë

Bobi thyen rekordin botëror si qeni më i moshuar në botë

21:13, 03/02/2023
A+ Aa A-

Rekordi për qenin më të vjetër të gjallë në botë sapo e ka thyer Bobi.

Ky i fundit ka lindur më 11 maj 1992, është 30 vjeç 267 ditë, duke mposhtur Chihuahua Spike, i cili u shpall më i vjetri vetëm dy javë më parë.

Bobi është një race e pastër Rafeiro do Alentejo, një racë e qenve mbrojtës të bagëtive dhe ka dyfishuar për mrekulli jetëgjatësinë mesatare prej 12-14 vjetësh.

Sipas rekordeve botërore Guinness, Bobi ka jetuar gjithë jetën e tij me familjen Costa në fshatin rural Conqueiros, në Leiria, Portugali.

Data e lindjes dhe mosha e Bobit janë verifikuar nga SIAC, një bazë të dhënash portugeze për kafshët shtëpiake dhe Shërbimi Mjekësor Veterinar i Komunës së Leiria. 

Image

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco